Christmas Cantatas

SCHELLE/WILENS
Christmas Cantatas

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Johann Schelle był kantorem w kościele pw. św. Tomasza w Lipsku od 1677 do 1701 roku, a więc do śmierci. Po nim stanowisko to piastował Jan Sebastian Bach. W tym kościele musiała być szczególna atmosfera, co połączone z odpowiednim wynagrodzeniem i wymagającymi wiernymi, o proboszczu nie wspomnę, skutkowało wyjątkowymi dziełami pisanymi przez kantorów na każde kościelne święto.

Johann Schelle napisał ponad 200 dzieł, ale przetrwało tylko 47, co od razu stawia go na dalszej pozycji wśród kompozytorów baroku. Nie miał też uznania u władz miasta, odpadała więc jedna z możliwości sponsoringu jego świeckich dzieł. Nie interesowali się jego twórczością wydawcy, w związku z czym był mało znany poza Lipskiem.

Po kantaty Schellego napisane na Boże Narodzenie sięgnął niemiecki zespół Die Kölner Akademie pod kierunkiem Michaela Alexandra Willensa, absolwenta prestiżowej Juillard School of Music w Nowym Jorku. Dodatkowo w nagraniu wziął udział kwintet instrumentów dętych z epoki Concerto Palatino.

Kantaty śpiewają: Monika Mauch - sopran (w roli aniołów), Myriam Arbouz - sopran, Marian Dijkhuizen - alt, Georg Poplutz i Jakob Pilgram - tenory oraz Raimonds Spogis- -bas. Nagrań dokonano w sali kameralnej radia NRW w Kolonii. W zimowe wieczory te kantaty rozgrzeją ciało i ukoją duszę.

Marek Dusza
CPO/DEUTSCHLANDFUNK/CMD

Audio - luty 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zgodnie z zapowiedzią - druga część cyklu testów zespołów głośnikowych, a w niej pięć kolumn wolnostojących w zakresie 3600-3900 zł (za parę), konstrukcje jeszcze względnie niedrogie, a brzmienia - czasami już niezwykłe. Dla miłośników analogu test najlepszego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj