Magnificat/Missa

J.S. BACH/J.E. GARDINER
Magnificat/Missa

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Brytyjska wytwórnia płytowa Soli Deo Gloria dała się poznać z wyjątkowych okładek płyt z kantatami J.S. Bacha, na których umieściła portrety dzieci, kobiet, mężczyzn z całego świata. Sentencja Soli Deo Gloria (po łacinie "Samemu Bogu chwała"), w skrócie SDG, była wykorzystywana przez kompozytorów muzyki religijnej w manuskryptach na podkreślenie, że dzieło zostało napisane ku chwale Boga. Znajdziemy je m.in. na nutach J.S. Bacha.

Wytwórnia wydaje nagrania zespołów: English Baroque Soloists oraz Monteverdi Choir & Orchestra pod batutą sir Johna Eliota Gardinera, który zdobył sławę interpretacjami muzyki baroku wydanymi na dziesiątkach albumów wytwórni Deutsche Grammophon i Philips Classics.

Po 50 płytach dla SDG, z czego znakomita większość zawiera dzieła J.S. Bacha, sir Gardiner nagrał pierwszą z mszy, nazwaną "Luterańska" BWV 233. Album, który zdobi niesamowite zdjęcie kobiety czytającej książkę, wykonane w Tajlandii przez fotografa agencji Magnum Steve`a McCurry`ego, uzupełnia kantata "Süsser Trost, mein Jesus kömmt" BWV 151 oraz Magnifikat BWV 243a. Brawurowa interpretacja brytyjskich śpiewaków i instrumentalistów prowadzonych doświadczoną batutą sir J.E. Gardinera dostarczy przeżyć transcendentalnych. Do słuchania na okrągło.

Marek Dusza
SOLI DEO GLORIA/CMD

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj