Cantigas de Santa Maria

ALFONSO X EL SABIO
Cantigas de Santa Maria

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Król Kastylii i Leonu, Alfons X Mądry, zasiadał na tronie od 1252 do 1284 r. Zasłynął z działalności na rzecz nauki i kultury, był tolerancyjny i liberalny. Założył szkołę tłumaczy w Toledo gromadząc w niej uczonych żydowskich i arabskich. Zainicjował spisanie "Historii Hiszpanii", zgromadził najlepszych astronomów, sam napisał traktat o grze w szachy.

Najbardziej zaskakującym dziełem króla jest zbiór ok. 420 cantigas, czyli pieśni religijnych ku czci Matki Bożej, zawartych w czterech manuskryptach odnalezionych w różnych miejscach Hiszpanii. Chociaż historycy podważają fakt, że napisał wszystkie "Cantigas de Santa Maria", to w wielu występuje w pierwszej osobie jako król.

Niestrudzony poszukiwacz oryginalnego repertuaru dla swojego zespołu Hesperion XX, jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej Jordi Savall wybrał czternaście pieśni króla Alfonsa X Mądrego i zaaranżował na różne składy swojego zespołu: głosy solowe, duety, kwartety mieszane i małe chóry.

Śpiewakom akompaniują muzycy grający na kopiach instrumentów z epoki średniowiecza, tworząc spektakl pełny uwielbienia dla Maryi. Jest w nim też coś z ludycznej zabawy, która przeradza się ekstatyczny festiwal rodem z wieków średnich i rozpalonej słońcem Kastylii.

Marek Dusza
ALIA VOX/CMD

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj