Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Bach Busoni Beethoven

SHIOKAWA/SCHIFF
Bach Busoni Beethoven

Klasyka

Japońska skrzypaczka Yuuko Shiokawa urodziła się w Tokio, ale wychowała w Peru, gdzie pobierała pierwsze lekcje muzyki. Kunszt doskonaliła w Monachium i Salzburgu, zdobyła uznanie występami z Filharmonikami Berlińskimi pod batutą Herberta von Karajana. Jej mąż, słynny pianista Andras Schiff, urodził się w Budapeszcie, a teraz oboje mieszkają w Londynie lub we Florencji.

Shiokawa i Schiff specjalizują się repertuarze bachowskim, nie dziwi więc, że na swój wspólny album wybrali III Sonatę e-dur na skrzypce i klawesyn; tu usłyszymy ją w wersji na skrzypce i fortepian. Formę sonaty doprowadził do perfekcji Ludwig van Beethoven i jego Sonata No. 10 g-dur op. 96 zamyka album. Pomiędzy nimi znalazła się II Sonata e-moll op. 36a Ferruccio Busoniego, późnoromantycznego pianisty znanego z kompozycji na fortepian i transkrypcji dzieł Jana Sebastiana Bacha.

Sonata Bacha ma cechy włoskich utworów na klawesyn i skrzypce tamtego okresu. Shiokawa i Schiff podkreślają jej lekkość i chwytliwą melodykę, pochłania ich dialog instrumentów. Sonata Busoniego napisana w 1898 r. ma cechy twórczości Bacha jak i Beethovena. Jej dramatyzm doskonale opisuje ferment społeczny na przełomie wieków, a para wirtuozów po mistrzowsku te napięcia opisuje.

Cecylia Hofman
ECM NEW SERIES/UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
Audio - czerwiec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Znowu kolumny.... Ale tym razem polecam test pięciu modeli za ok. 4000 zł nie tylko dlatego, że można w nim znaleźć propozycje warte uwagi, ale też dlatego, że znalazły się w nim konstrukcje, które swoim indywidualizmem, kontrowersyjnością, brzmieniem nawet ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio