Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Bach Busoni Beethoven

SHIOKAWA/SCHIFF
Bach Busoni Beethoven

Klasyka

Japońska skrzypaczka Yuuko Shiokawa urodziła się w Tokio, ale wychowała w Peru, gdzie pobierała pierwsze lekcje muzyki. Kunszt doskonaliła w Monachium i Salzburgu, zdobyła uznanie występami z Filharmonikami Berlińskimi pod batutą Herberta von Karajana. Jej mąż, słynny pianista Andras Schiff, urodził się w Budapeszcie, a teraz oboje mieszkają w Londynie lub we Florencji.

Shiokawa i Schiff specjalizują się repertuarze bachowskim, nie dziwi więc, że na swój wspólny album wybrali III Sonatę e-dur na skrzypce i klawesyn; tu usłyszymy ją w wersji na skrzypce i fortepian. Formę sonaty doprowadził do perfekcji Ludwig van Beethoven i jego Sonata No. 10 g-dur op. 96 zamyka album. Pomiędzy nimi znalazła się II Sonata e-moll op. 36a Ferruccio Busoniego, późnoromantycznego pianisty znanego z kompozycji na fortepian i transkrypcji dzieł Jana Sebastiana Bacha.

Sonata Bacha ma cechy włoskich utworów na klawesyn i skrzypce tamtego okresu. Shiokawa i Schiff podkreślają jej lekkość i chwytliwą melodykę, pochłania ich dialog instrumentów. Sonata Busoniego napisana w 1898 r. ma cechy twórczości Bacha jak i Beethovena. Jej dramatyzm doskonale opisuje ferment społeczny na przełomie wieków, a para wirtuozów po mistrzowsku te napięcia opisuje.

Cecylia Hofman
ECM NEW SERIES/UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje

 

 

Audio - marzec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Obok armady głośnikowych liniowców (pięciu kolumn za ok. 80 000 zł), przepływają dwie szybkie eskadry, liczące po trzy jednostki, znacznie mniejszych, niedrogich (ok. 2000 zł), ale bardzo pożytecznych jednostek grających - amplitunerów stereo i gramofonów. Pierwsze ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio