Laudi Spirituali

CAPPELLA DEL SACRO MONTE
Laudi Spirituali

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Kolejny album Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera w Gostyniu zawiera nagranie koncertu, jaki odbył się na Festiwalu Musica Sacromontana 2016 z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski.

Laudi Spirituali, po polsku laudy, to pieśni duchowe pisane w XVI i XVII wieku na potrzeby rzymskiego Oratorium - domu modlitwy, inspirowane nauką św. Filipa Neri o radości płynącej z Ewangelii, która przewyższa każdą radość światową. W repertuarze wieczoru "Światło Chrystusa - Laudi Spirituali" znalazły się utwory odnalezione w Bibliotece Kongregacji Księży Filipinów Oratorium św. Filipa Neri w Rzymie.

W koncercie wzięło udział troje solistów. Specjalizująca się w śpiewie barokowym Włoszka Elena Pintus - sopran - ukończyła Konserwatorium w Palermo. Alessia Camera - alt - studiuje śpiew barokowy i renesansowy w Parmie, a jako muzykolog bada historię opery włoskiej. Tenor - Tomasz Krzysica jest laureatem konkursów wokalnych w Polsce i w Mediolanie.

Dyrygentem i skrzypkiem Cappella Del Sacro Monte jest Valerio Losito. Artyści wykonali laudy Francesco Soto de Langi i Michaela Praetoriusa. W program koncertu znakomicie wpisała się pastorałka Józefa Zeidlera "O puer parvule" na ludową nutę brawurowo zaśpiewana i zagrana w atmosferze święta muzyki.

Cecylia Hofman
DUX

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj