Wieniawski / Shostakovich

BOMSORI KIM & WARSAW PHILHARMONIC
Wieniawski / Shostakovich

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Laureatka konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, gdzie rok temu zajęła drugie miejsce, Bomsori Kim, debiutuje albumem nagranym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Jacka Kaspszyka. I to debiutuje w wielkim stylu.

Obdarzona niezwykłą urodą i talentem Koreanka ma wpisane w biografię sukcesy w wielu innych prestiżowych konkursach. Warto dodać, że w Poznaniu krytycy przyznali jej swój laur, rekompensując artystce "tylko" drugie miejsce. Obecnie studiuje w nowojorskiej Juilliard of Music, a więc jest ciągle na początku swej wirtuozerskiej drogi. Na swój pierwszy album Bomsori Kim wybrała najwyżej cenione dzieło Henryka Wieniawskiego - II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, który nasz wielki kompozytor i skrzypek pisał siedem lat.

Bomsori Kim z właściwą sobie brawurą i subtelnością podkreśliła jego melodyjny charakter. Płynne pociągnięcia smykiem kontrastują z dynamicznymi akcentami. Wydaje się, że Koreanka zakochała się w słowiańskiej duszy Wieniawskiego, bo wykonuje koncert z wielkim uczuciem. Natomiast I Koncert skrzypcowy a-moll op. 77 Dymitra Szostakowicza ma dramatyczny charakter. Po mrocznym wstępie w Nokturnie następuje ekspresyjne Scherzo, a Passacaglię przenika dreszcz grozy znakomicie podkreślony przez orkiestrę. Fenomenalny finał w Burlesque wieńczy zachwycający debiut Koreanki.

Cecylia Hofman
WARNER CLASSICS

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj