J.S. Bach: Suiten für Violoncello

THOMAS DEMENGA
J.S. Bach: Suiten für Violoncello

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Szwajcarski wiolonczelista Thomas Demenga, uczeń Mścisława Rostropowicza, studiował też w prestiżowej Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Jest uznanym wykonawcą dzieł barokowych, klasycznych, romantycznych - m.in. Chopina i współczesnych, w tym Witolda Lutosławskiego - a także komponuje. Od 2011 r. jest dyrektorem artystycznym Kammerorchesters Camerata Zürich.

Muzyk ma w swym dorobku wiele prawykonań. W ECM New Series wydał dwadzieścia albumów z różnorodnym repertuarem, ale to muzyce Jana Sebastiana Bacha poświęcił wnikliwe studia. Ich rezultatem jest nagranie sześciu Suit na wiolonczelę: BWV 1007–1012. Thomas Demenga zaczął grywać te utwory już w młodości, a przez lata doskonalił sztukę wykonawczą wzbogaconą o wiedzę na temat innych interpretacji, możliwych intencji kompozytora i wymagań epoki.

Pierwszych nagrań dla ECM-u dokonał w latach 1986 - 2002, ale były rozrzucone po kilku albumach. Teraz w Hans Huber Saal w Bazylei dokonał defi nitywnej interpretacji Suit, a krytycy podkreślają, że wykonał je ze szczególnym zrozumieniem i niezwykle przekonująco. Z pozycji słuchacza, miłośnika muzyki baroku zauważę, że Thomas Demenga przeniósł muzykę Bacha do współczesności, odnalazł w niej uniwersalne emocje i podkreślił pięknym brzmieniem wiolonczeli.

Cecylia Hofman
ECM/UNIVERSAL

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj