Claude Debussy

DANIEL BARENBOIM
Claude Debussy

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Węgierski kompozytor Bela Barók stawiał twórczość Claude`a Debussy`ego na równi z dziełami Bacha i Beethovena, każdemu z nich przypisując inne zasługi dla muzyki. Debussy był mistrzem harmonii, jego zamiłowanie do niekonwencjonalnych skal muzycznych, zainteresowanie muzyką Orientu, żywa kolorystyka i bogata faktura uczyniła jego kompozycje atrakcyjnymi już w momencie premier na przełomie XIX i XX w. Do dziś wykonywane są z upodobaniem przez kolejne pokolenia muzyków.

Pianista i dyrygent Daniel Barenboim zasiadł do fortepianu, by nagrać sześć miniatur z różnych okresów twórczości francuskiego impresjonisty. Zaś główną część albumu „Claude Debussy” stanowią interpretacje dwunastu Preludiów, które zostały nagrane 20 lat temu.

Trzy urokliwe miniatury fortepianowe Estampes powstały w 1903 r. Fragment Suite Bergamasque, a właściwie jej część trzecia Clair de lune, ma ujmująco romantyczny nastrój, który Barenboim tworzy z upodobaniem znawcy ludzkich uczuć, subtelnie oddając ich niuanse.

Dwanaście Preludiów ukazuje istotę twórczości Debussy`ego, wybitnego kolorysty dysponującego szeroką paletą barw i odcieni, które Barenboim ukazuje niczym Monet, nasycając je tajemniczym światłem energicznych akordów. Można tę płytę zapętlić i słuchać jej bez przerwy.

Cacylia Hofman
DEUTSCHE GRAMMOPHON/UNIVERSAL

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj