Stravinsky: Chant funebre

RICCARDO CHAILLY
Stravinsky: Chant funebre

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

W szykownej sali Kultur und Kongresszentrum w Luzernie dokonano premierowego nagrania odkrytego dzieła Igora Strawinskiego "Chant funebre" op. 5 (Pieśń pogrzebowa). Luzerne Festival Orchestra poprowadził włoski dyrygent Riccardo Chailly, który ma w swojej dyskografii znaczące nagrania utworów Brahmsa, Mahlera, Brucknera, cykl symfonii Beethovena i właśnie Strawinskiego. Teraz sięgnął po wczesne dzieła rosyjskiego kompozytora.

Odkryta trzy lata temu "Pogrebalnaja piesnia" powstała latem 1908 r. na cześć jego nauczyciela Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, a wykonana została w styczniu 1909 r. na koncercie poświęconym jego pamięci. Po czym zaginęła. Sam Strawinski uważał ją za najlepsze swoje dzieło, powstałe przed suitą "Ognisty ptak". Utwory zebrane na płycie układają się w kolejne opusy w odwrotnej kolejności: od op. 5 do op. 2 – "Le Faune et la Bergere" z udziałem Sophie Koch, mezzo-sopran.

Choć muzykologów zainteresuje najbardziej premierowe nagranie "Chant funebre", to najważniejszą częścią albumu jest nowa interpretacja "Święta wiosny". Riccardo Chailly nagrał ją już z Cleveland Orchestra, a teraz z Luzerne Festival Orchestra, której muzycy wyraźnie chcą być lepsi od amerykańskich kolegów, bo wykonanie cechuje dramatyczna ekspresja, finezja i radość z wkraczającej Wiosny.

Cecylia Hofman
DECCA/UNIVERSAL

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj