Händel: Acis & Galatea

DUNEDIN CONSORT & PLAYERS
Händel: Acis & Galatea

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Pierwsza opera pastoralna George`a Friderica Händla z tekstem w języku angielskim została wystawiona po raz pierwszy w 1718 r. Była najpopularniejszym dziełem dramatycznym Händla i często adaptowanym m.in. przez Mozarta w 1788 r. Szkocki zespół Dunedin Consort & Players zarejestrował oryginalną wersję opery zwaną "Cannons House" od pałacu i ogrodów księcia Chandos, gdzie miała swoją premierę i gdzie Handel był kompozytorem-rezydentem.

Dzieło zalicza się do tzw. masek, angielskiej odmiany oper pisanych na wzór włoskich, jednak mniej sformalizowanych i cechujących się naturalnością. Maska łączy elementy pantomimy, tańca, deklamacji i śpiewu, pozbawiona jest natomiast arii w stylu włoskim. Nagranie brytyjskich artystów pod kierunkiem Johna Butta zyskało uznanie krytyków już w 2009 r., otrzymując nagrody za album miesiąca i dochodząc do finału dorocznych nagród radia Classic FM.

Nagranie cechuje świeżość i spontanicznie radosne partie wokalne. Balans pomiędzy chórem, solistami i zespołem akompaniującym sprawia, że brzmienie jest zrelaksowane. Nagrania "Händel: Acis & Galatea" dokonano w Greyfriars Kirk w Edynburgu w 2008 r. Warto sięgnąć po to wznowienie i wzbogacić kolekcję muzyki baroku o dzieło, które bawiło i wzruszało słuchaczy niezmiennie przez trzysta lat.

Cecylia Hofman
LINN RECORDS/CMD

Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio