J.J. du Grain: Sacred Cantatas

MUSICA BALTICA 4
J.J. du Grain: Sacred Cantatas

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Organista, dyrygent i kompozytor Andrzej Szadejko prezentuje w serii "Musica Baltica" niemieckiej wytwórni MDG kolejnego twórcę związanego z Gdańskiem.

Johann Jeremias du Grain, student Telemanna, był kompozytorem niemieckim pochodzenia francuskiego, działał w Elblągu i w Gdańsku w epoce późnego baroku. W 1737 r. miał okazję osobiście poznać Jerzego Fryderyka Haendla, który pisał kantatę na 500-lecie Gdańska, a gdy ten porzucił swoje dzieło, du Grain dokończył je. Sam także pisał kompletne dzieła, które wystawiał w prestiżowych salach Gdańska.

W annałach zachowały się wzmianki o licznych koncertach du Graina, który występował jako kompozytor, klawesynista i kapelmistrz, wykonując nie tylko własne utwory, ale też dzieła m.in. Haendla i Telemanna.

Na płycie "Johann Jeremias du Grain: Sacred Cantatas" znajdziemy cztery jego utwory w doskonałym wykonaniu gdańskich zespołów Goldberg Baroque Ensemble i Goldberg Vocal Ensemble, kierowanych przez Andrzeja Szadejko.

Znakomite partie solowe wykonali: czeska sopranistka Marie Smolka, Elisabeth Holmer (alt) i Georg Poplutz (tenor) z Niemiec oraz Marek Rzepka (bas). O naturalne brzmienie zadbała ekipa realizatorów, a jego odtworzenie w systemie wielokanałowym 2+2+2 daje realistyczne wrażenie przestrzenne.

Cecylia Hofman
MDG/CMD

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj