The Symphonies

ARVO PÄRT
The Symphonies

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Orkiestra symfoniczna NFM Filharmonia Wrocławska pod kierunkiem estońskiego dyrygenta Tonu Kaljuste dokonała historycznych nagrań czterech symfonii Arvo Pärta, które trafiły do prestiżowego wydawnictwa ECM New Series Manfreda Eichera.

Sponsorowany przez Instytut Adama Mickiewicza album "The Symphonies" nagrał dwukrotnie nagrodzony statuetkami Grammy duet realizatorów: Andrzej Sasin - Aleksandra Nagórko prowadzący wytwórnię CD Accord. Symfonie zarejestrowano w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki o perfekcyjnej akustyce dostosowanej, dzięki ruchomym ścianom, by wyeksponować brzmienie orkiestry symfonicznej.

Symfonie Arvo Pärta powstały w różnych okresach twórczości tego wybitnego współczesnego kompozytora. Symphony No. 1 (Polyphonic) napisał jeszcze w czasach studenckich w 1963 r. i zadedykował swojemu profesorowi Heino Ellerowi. Kolejne powstały w latach 1966 i 1971, natomiast Symphony No. 4 "Los Angeles" miała premierę w 2008 r. i została zadedykowana Michaiłowi Chodorkowskiemu, jednemu z najbogatszych Rosjan, który został osadzony w łagrze, a następnie ułaskawiony przez Putina przed igrzyskami w Soczi.

Według kompozytora każda z symfonii to osobne światy, jednak Tonu Kaljuste uważa, że zestawione razem mogłyby tworzyć Wielką Symfonię Arvo Pärta.

Cecylia Hofman
ECM NEW SERIES/UNIVERSAL

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj