Lukomoriye

ALEXANDER KNAIFEL
Lukomoriye

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Alexander Knaifel jest jednym z najważniejszych kompozytorów muzyki współczesnej w Rosji, należy do grupy awangardzistów razem z Alfredem Schnittke`em i Sofi ą Gubaiduliną. Studiował grę na wiolonczeli u Mścisława Rostropowicza, a kompozycję u Borysa Arapowa, mieszka w Sankt Petersburgu, gdzie tworzy i bierze czynny udział w nagraniach swojej muzyki.

Chociaż urodził się w rodzinie żydowskiej, jest przywiązany do wiary prawosławnej. Nie kryje swojej fascynacji religią, w tym buddyzmem. Tytuł albumu "Lukomoriye" pochodzi z prologu do bajki Aleksandra Puszkina "Rusłan i Ludmiła" zaczynającej się od słów: "U zatoczki rośnie zielony dąb".

 "Lukomoriye" to czwarta płyta Knaifla w katalogu ECM New Series, a nagrania dokonano w Soborze Zmartwychwstania Pańskiego Smolny w Sankt Petersburgu, gdzie w sąsiedztwie ikon odbywają się teraz koncerty.

Miejsce nagrania idealnie pasuje do tematyki kompozycji Alexandra Knaifla, bowiem dwa utwory są modlitwami do Ducha Świętego. Album otwiera "O Comforter" w nagraniu chóru Lege Artis pod kierunkiem Borisa Abaliana, a pod koniec słuchamy "O Heavenly King" w tym samym wykonaniu. Pianista Oleg Małow interpretuje kilka innych modlitw solo lub akompaniuje solistom: Tatianie Melentiewej (sopran) lub Piotrowi Migunowi (bas). Intrygujący album.

Cecylia Hofman
ECM NEW SERIES/UNIVERSAL

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj