Rosarium Virginis Mariae

MIKOŁAJ ZIELEŃSKI
Rosarium Virginis Mariae

Muzyka dawna

  • Wykonanie
  • Nagranie

Urodzony w Warce ok. 1550 r. muzyk i kompozytor Mikołaj Zieleński tworzył na przełomie XVI i XVII wieku, a jego utwory mają cechy renesansowe i barokowe. Jego polifoniczne kompozycje są utrzymane w stylu weneckim, co podkreśla doskonałe wykorzystanie efektów echa i przestrzeni.

Mikołaj Zieliński pisał utwory przeznaczone do wykonywania w całym roku liturgicznym. Dzięki temu, że zostały wydane jeszcze za jego życia w Wenecji w 1611 r. przez oficynę Jacoba Vincentiusa zachowały się do naszych czasów. Są świadectwem talentu naszego twórcy i hojności jego mecenasa - biskupa płockiego Baranowskiego. W dwóch tomach znalazły się 123 utwory Nicolao Zielenski Polono, jak napisano na okładce.

Album "Rosarium Virginis Mariae" - Historia Sacra oparta na tajemnicach Różańca - nagrany przez Zespół Muzyki Dawnej La Tempesta pod kierunkiem Jakuba Burzyńskiego z udziałem solistów: sopranisty Pawła Wojtasiewicza, tenora Aleksandra Kunacha i bas-barytona Artura Jandy, zawiera trzy Tajemnice: Radosną, Bolesną i Chwalebną, jak zatwierdził je bullą w 1569 r. papież Pius V.

Wyboru i opracowania materiału nutowego dokonał Jakub Burzyński, a doskonałego pod każdym względem nagrania dokonano w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie, przy al. Solidarności. To pozycja obowiązkowa na półce każdego melomana.

Cecylia Hofman
DIVOX ANTIQUA/CMD

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj