Markull: Organ Works vol. 2

ANDRZEJ SZADEJKO
Markull: Organ Works vol. 2

  • Wykonanie
  • Nagranie

W serii Musica Baltica niemieckiej wytwórni MDG ukazała się płyta oznaczona numerem 3, zawierająca drugi zestaw kompozycji organowych Friedricha Wilhelma Markulla. Jeden z najwybitniejszych polskich organistów, Andrzej Szadejko, nagrał je na organach Buchholza w kościele pw. św. Mikołaja, w niemieckim Stralsundzie.

Andrzej Szadejko specjalizuje się w muzyce twórców związanych z Gdańskiem, a tu od 1836 r. Markull był pierwszym organistą kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Uczeń Friedricha Schneidera prowadził w Gdańsku ożywioną działalność muzyczną.

Większość jego utworów organowych ma charakter liturgiczny i powstała w latach 1850–1880. Niestety, dzieło Markulla zostało zapomniane i dopiero działalność dr Andrzeja Szadejki przywraca należne mu uznanie.

Doskonałe technicznie nagranie idzie tu w parze z wirtuozowską interpretacją. Utwory Markulla mają różny stopień zaawansowania, pisał je również z myślą o swoich uczniach. Potrafił w pełni wykorzystać skalę instrumentu, co też czyni nasz organista, eksponując niuanse, jak i dynamikę.

Warto posłuchać albumu "Markull: Organ Works vol. 2" na wyższym poziomie głośności, żeby uzyskać efekt zbliżony do tego, jaki jest możliwy w kościele. Pomoże tu nagranie wielokanałowe 2+2+2, ale i w stereo płyta SACD potrafi wykreować szeroką i wysoką przestrzeń.

Cecylia Hofman
MDG/CMD

Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj