ANDRZEJ SZADEJKO Markull: Organ Works vol. 2

Markull: Organ Works vol. 2
Wykonanie
Nagranie

W serii Musica Baltica niemieckiej wytwórni MDG ukazała się płyta oznaczona numerem 3, zawierająca drugi zestaw kompozycji organowych Friedricha Wilhelma Markulla. Jeden z najwybitniejszych polskich organistów, Andrzej Szadejko, nagrał je na organach Buchholza w kościele pw. św. Mikołaja, w niemieckim Stralsundzie.

Andrzej Szadejko specjalizuje się w muzyce twórców związanych z Gdańskiem, a tu od 1836 r. Markull był pierwszym organistą kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Uczeń Friedricha Schneidera prowadził w Gdańsku ożywioną działalność muzyczną.

Większość jego utworów organowych ma charakter liturgiczny i powstała w latach 1850–1880. Niestety, dzieło Markulla zostało zapomniane i dopiero działalność dr Andrzeja Szadejki przywraca należne mu uznanie.

Doskonałe technicznie nagranie idzie tu w parze z wirtuozowską interpretacją. Utwory Markulla mają różny stopień zaawansowania, pisał je również z myślą o swoich uczniach. Potrafił w pełni wykorzystać skalę instrumentu, co też czyni nasz organista, eksponując niuanse, jak i dynamikę.

Warto posłuchać albumu "Markull: Organ Works vol. 2" na wyższym poziomie głośności, żeby uzyskać efekt zbliżony do tego, jaki jest możliwy w kościele. Pomoże tu nagranie wielokanałowe 2+2+2, ale i w stereo płyta SACD potrafi wykreować szeroką i wysoką przestrzeń.

Cecylia Hofman
MDG/CMD

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu