Benevolo: Missa si Deus Pro Nobis/Magnificat

LE CONCERT SPIRITUEL
Benevolo: Missa si Deus Pro Nobis/Magnificat

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Historia tego albumu zaczęła się pięćdziesiąt lat temu, kiedy Jean Lionette z Centrum Muzyki Baroku w Wersalu przeszukiwał archiwa watykańskie w poszukiwaniu manuskryptów muzyki dawnej. Natrafił na kilka interesujących pozycji i godzinami je przepisywał. Wtedy nie było kserokopiarek, a dzieł nie można było wynieść poza archiwum.

Po latach zainteresował tymi dziełami Herve Niqueta, dyrygenta chóralnego, organisty, założyciela francuskiego zespołu muzyki dawnej Le Concert Spirituel (1987). Tak w jego ręce trafiło trzysta ręcznie przepisanych arkuszy nut dzieł włoskich mistrzów wczesnego baroku, w tym Orazio Benevolo, genialnego twórcy monumentalnych mszy wielogłosowych korzystającego z osiągnięć renesansu.

Benevolo pisał msze na różne obsady głosów - od trzech do 16, a rekordową była Missa Salisburgensis na 51 głosów. Album nagrany przez ogromy chór Le Concert Spirituel zawiera kilka części Missa si Deus Pro Nobis, a na zakończenie słyszymy monumentalny Magnificat rozpisany na 16 głosów.

W repertuarze znalazły się także utwory innych włoskich kompozytorów: Monteverdiego, Palestriny i Frescobaldiego. Ich religijne utwory znakomicie uzupełniają muzykę Orazio Benevolo, wzniosłą, znakomicie zaaranżowaną na głosy, poruszającą.

Marek Dusza
Alpha Classics/CMD

Audio - luty 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zgodnie z zapowiedzią - druga część cyklu testów zespołów głośnikowych, a w niej pięć kolumn wolnostojących w zakresie 3600-3900 zł (za parę), konstrukcje jeszcze względnie niedrogie, a brzmienia - czasami już niezwykłe. Dla miłośników analogu test najlepszego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj