LE CONCERT SPIRITUEL Benevolo: Missa si Deus Pro Nobis/Magnificat

Benevolo: Missa si Deus Pro Nobis/Magnificat
Wykonanie
Nagranie

Historia tego albumu zaczęła się pięćdziesiąt lat temu, kiedy Jean Lionette z Centrum Muzyki Baroku w Wersalu przeszukiwał archiwa watykańskie w poszukiwaniu manuskryptów muzyki dawnej. Natrafił na kilka interesujących pozycji i godzinami je przepisywał. Wtedy nie było kserokopiarek, a dzieł nie można było wynieść poza archiwum.

Po latach zainteresował tymi dziełami Herve Niqueta, dyrygenta chóralnego, organisty, założyciela francuskiego zespołu muzyki dawnej Le Concert Spirituel (1987). Tak w jego ręce trafiło trzysta ręcznie przepisanych arkuszy nut dzieł włoskich mistrzów wczesnego baroku, w tym Orazio Benevolo, genialnego twórcy monumentalnych mszy wielogłosowych korzystającego z osiągnięć renesansu.

Benevolo pisał msze na różne obsady głosów - od trzech do 16, a rekordową była Missa Salisburgensis na 51 głosów. Album nagrany przez ogromy chór Le Concert Spirituel zawiera kilka części Missa si Deus Pro Nobis, a na zakończenie słyszymy monumentalny Magnificat rozpisany na 16 głosów.

W repertuarze znalazły się także utwory innych włoskich kompozytorów: Monteverdiego, Palestriny i Frescobaldiego. Ich religijne utwory znakomicie uzupełniają muzykę Orazio Benevolo, wzniosłą, znakomicie zaaranżowaną na głosy, poruszającą.

Marek Dusza
Alpha Classics/CMD

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu