Händel: Concerti Grossi Op. 6

THE AVISON ENSEMBLE
Händel: Concerti Grossi Op. 6

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Niemiecki kompozytor Georg Friedrich Händel wykształcił się w rodzinnym kraju, tam tworzył pierwsze dzieła, ale wybrał Wielką Brytanię na swoją drugą ojczyznę. Tu bowiem odniósł pierwsze znaczące sukcesy i powrócił na stałe w 1712 r.

Brytyjska publiczność była spragniona wielkiej muzyki tworzonej specjalnie dla niej, szczególnie oper. Od śmierci dworskiego kompozytora Henry`ego Purcella nie było na Wyspach godnego następcy. Zresztą Händel czerpał z jego doświadczeń, a poza tym przywiózł zdobytą we Włoszech wiedzę, jak pisać dobre opery. Dzięki licznym zamówieniom z Royal Academy of Music stał się jednym z najważniejszych kompozytorów baroku.

Jego styl doskonale prezentują Concerti Grossi Opus 6 HMV 319 - HMV 330 nagrane przez The Avison Ensemble pod kierunkiem skrzypka Pavlo Beznosiuka w Jubilee Theatre w Newcastle. Wznowiony teraz trzypłytowy album otrzymał wiele nagród w latach 2010–2011. Nasycone emocjami wielobarwne kompozycje Händela zyskały w wykonaniu Brytyjczyków naturalną swobodę, wirtuozerię i radość muzyków z obcowania z wielkim dziełem, która sugestywnie udziela się słuchaczom. Od początku istnienia zespół ma koncerty Händela w swoim repertuarze i ich interpretację doprowadził do perfekcji.

Marek Dusza
Linn/ CMD

Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj