Paganini - Piazzolla

KEHAN ZHANG & NIKLAS JOHANSEN
Paganini - Piazzolla

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Skrzypek Kehan Zhang z Chin oraz duński gitarzysta Niklas Johansen spotkali się w Duńskiej Akademii Muzycznej i muzykują razem od 2013 r. Pasjonuje ich twórczość dwóch wielkich kompozytorów: Niccolo Paganiniego z Włoch i Astora Piazzolli z Argentyny, dla których młodzi próbują znaleźć wspólny mianownik estetyczny.

Wydaje się, że duetowi melodyjnych skrzypiec i akompaniującej im gitary akustycznej udało się wypracować całkiem spójną formułę artystyczną, plasującą się gdzieś pomiędzy stylami dwóch słynnych twórców. Mimo że muzycy mają świetnie opanowany warsztat, to żaden z nich nie zdradza umiejętności wirtuoza. Kompensują to naturalnością brzmienia, swobodą wypowiedzi i doskonałym zgraniem, tak że ich interpretacji słuchamy z prawdziwą przyjemnością.

Na kompakcie znalazły się nie tylko trzy wieloczęściowe sonaty Paganiniego i cztery tanga Piazzolli, ale również "Salut d`amour" Edwarda Elgara oraz "Tango" Jaime Zenamona. Sonatom, z umiarkowaną dawką żaru Paganiniego, nadano kształt dość zbliżony do oryginału, natomiast tanga w wykonaniu duetu są nad wyraz skoczne, lecz z wyraźnie mniejszym akcentem dramatycznej pasji, jak to bywało u skrzypków towarzyszących Piazzoli.

Cezary Gumiński
Hevhetia/GiGi Distribution

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj