Paganini - Piazzolla

KEHAN ZHANG & NIKLAS JOHANSEN
Paganini - Piazzolla

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Skrzypek Kehan Zhang z Chin oraz duński gitarzysta Niklas Johansen spotkali się w Duńskiej Akademii Muzycznej i muzykują razem od 2013 r. Pasjonuje ich twórczość dwóch wielkich kompozytorów: Niccolo Paganiniego z Włoch i Astora Piazzolli z Argentyny, dla których młodzi próbują znaleźć wspólny mianownik estetyczny.

Wydaje się, że duetowi melodyjnych skrzypiec i akompaniującej im gitary akustycznej udało się wypracować całkiem spójną formułę artystyczną, plasującą się gdzieś pomiędzy stylami dwóch słynnych twórców. Mimo że muzycy mają świetnie opanowany warsztat, to żaden z nich nie zdradza umiejętności wirtuoza. Kompensują to naturalnością brzmienia, swobodą wypowiedzi i doskonałym zgraniem, tak że ich interpretacji słuchamy z prawdziwą przyjemnością.

Na kompakcie znalazły się nie tylko trzy wieloczęściowe sonaty Paganiniego i cztery tanga Piazzolli, ale również "Salut d`amour" Edwarda Elgara oraz "Tango" Jaime Zenamona. Sonatom, z umiarkowaną dawką żaru Paganiniego, nadano kształt dość zbliżony do oryginału, natomiast tanga w wykonaniu duetu są nad wyraz skoczne, lecz z wyraźnie mniejszym akcentem dramatycznej pasji, jak to bywało u skrzypków towarzyszących Piazzoli.

Cezary Gumiński
Hevhetia/GiGi Distribution

Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj