Hommage a Penderecki

ANNE-SOPHIE MUTTER
Hommage a Penderecki

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Z okazji 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, przypadających 23 listopada, wytwórnia Deutsche Grammophon wydała podwójny album zawierający nagrania niemieckiej skrzypaczki Anne-Sophie Muter, zamówione przez nią samą u naszego kompozytora i jej dedykowane.

Wyjątkiem jest II Koncert na skrzypce i orkiestrę Metamorphosen zamówiony przez Mitteldeutscher Rundfunk w Lipsku, ale także dedykowany Mutter, która wzięła udział w prawykonaniu w 1995 r. w lipskim Gewandhausie. Nagrania pochodzą z różnych lat: 1997, 2011 i 2014. Tylko nagrana po raz pierwszy Sonata No. 2 na skrzypce i fortepian z 1999 r. została zarejestrowana dokładnie rok temu z myślą o tym wydawnictwie.

Fani Krzysztofa Pendereckiego i Anne-Sophie Mutter mają zapewne wszystkie ich nagrania, więc należało ich przyciągnąć do albumu premierowym nagraniem. Zdjęcia zamieszczone w albumie pokazują, jak szczera i wielka jest artystyczna przyjaźń skrzypaczki i kompozytora. Skupieni nad partyturą, przytuleni, roześmiani współtworzą muzykę, która trafia do słuchaczy na całym świecie.

Penderecki wielokrotnie dyrygował swoimi dziełami z udziałem Mutter, tak jak we wspomnianych Metamorfozach, które zajmują cały drugi dysk albumu "Hommage a Penderecki". Ciekawostką jest krótkie Duo concertante na skrzypce i kontrabas, pełne ekspresji i zaskakujących zwrotów akcji.

Marek Dusza
Deutsche Grammophon/Universal

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj