ANNE-SOPHIE MUTTER Hommage a Penderecki

Hommage a Penderecki
Wykonanie
Nagranie

Z okazji 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, przypadających 23 listopada, wytwórnia Deutsche Grammophon wydała podwójny album zawierający nagrania niemieckiej skrzypaczki Anne-Sophie Muter, zamówione przez nią samą u naszego kompozytora i jej dedykowane.

Wyjątkiem jest II Koncert na skrzypce i orkiestrę Metamorphosen zamówiony przez Mitteldeutscher Rundfunk w Lipsku, ale także dedykowany Mutter, która wzięła udział w prawykonaniu w 1995 r. w lipskim Gewandhausie. Nagrania pochodzą z różnych lat: 1997, 2011 i 2014. Tylko nagrana po raz pierwszy Sonata No. 2 na skrzypce i fortepian z 1999 r. została zarejestrowana dokładnie rok temu z myślą o tym wydawnictwie.

Fani Krzysztofa Pendereckiego i Anne-Sophie Mutter mają zapewne wszystkie ich nagrania, więc należało ich przyciągnąć do albumu premierowym nagraniem. Zdjęcia zamieszczone w albumie pokazują, jak szczera i wielka jest artystyczna przyjaźń skrzypaczki i kompozytora. Skupieni nad partyturą, przytuleni, roześmiani współtworzą muzykę, która trafia do słuchaczy na całym świecie.

Penderecki wielokrotnie dyrygował swoimi dziełami z udziałem Mutter, tak jak we wspomnianych Metamorfozach, które zajmują cały drugi dysk albumu "Hommage a Penderecki". Ciekawostką jest krótkie Duo concertante na skrzypce i kontrabas, pełne ekspresji i zaskakujących zwrotów akcji.

Marek Dusza
Deutsche Grammophon/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio lipiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu