Francois Couperin: Les Nations 1726

JORDI SAVALL
Francois Couperin: Les Nations 1726

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Najwybitniejszy z francuskich kompozytorów epoki baroku, Francois Couperin, był nadwornym klawesynistą Ludwika XIV, nauczycielem muzyki w Wersalu i organistą w kościele św. Gerwazego. Pozostawił po sobie dzieła, które podziwiał Bach, inspirował się nimi Ravel, a i dziś zachwycają kunsztowną formą i bogactwem nastrojów.

Kataloński wiolonczelista i dyrygent Jordi Savall nazwał Couperina muzykiem-poetą. Już w 1983 r. nagrał komplet sonat triowych z cyklu "Les Nations", który powstał pod wpływem twórczości Arcangelo Corellego. Couperinowi udało się połączyć osiągnięcia muzyki francuskiej i włoskiej, czego dowodem jest właśnie cykl sonat będący zbiorem czterech wielkich koncertów: La françoise, L`espagnole, L`impériale i La piémontoise.

Jordi Savall grający tu na wioli da gamba zaprosił do nagrania wybitnych muzyków specjalizujących się w baroku i grających na instrumentach z epoki: skrzypaczkę Monikę Huggett i Chiarę Banchini, klawesynistę Tona Koopmana, Hopkinsona Smitha grającego na teorbanie, flecistę Stephena Prestona, oboistów Michela Henry`ego i Ku Ebbinge`a, fagocistę Claude`a Wassmera. Efekt jest znakomity. Dwie płyty zremasterowane na potrzeby reedycji zachwycają brzmieniem i wzbudzają emocje, jak na dworze Króla Słońce.

Alia Vox/CMD
Marek Dusza

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj