A German Christmas

MARGARETHA CONSORT
A German Christmas

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Okres Bożego Narodzenia i poprzedzający je czas adwentu ma szczególną pozycję w muzyce klasycznej. Wiele dzieł kościelnych przeznaczonych na ten czas zyskało status ponad religijny i jest prezentowanych w filharmoniach. Jednak to kościoły są najlepszym miejscem do wykonywania średniowiecznych i barokowych kompozycji ze względu na nastrój i akustykę.

Szczególną przestrzeń zyskało nagranie tematów niemieckich kompozytorów, dokonane przez zespół Margaretha Consort w gotyckim kościele św. Heleny w Aalten w Holandii datowanym na 1152 r. Użyto tylko dwóch małych mikrofonów ustawionych tak, by zniwelować bliskie odbicia, a wykorzystać długie echo. W nagraniu wykorzystano kościelne organy zbudowane na wzór barokowych w 1976 r.

Margaretha Consort to zespół dziesięciorga śpiewaków i ośmiu muzyków specjalizujący się w muzyce dawnej. Na program albumu "A German Christmas" złożyło się szesnaście utworów twórców niemieckich m.in.: Franza Tundera, Heinricha Schutza, Alberika Mazaka i Michaela Praetoriusa. Grupa wydobyła z dzieł XVII-wiecznych dramatyzm i emocje nadając im współczesny, mocny wyraz. Potęgi brzmieniu dodają organy, zaś subtelną ornamentykę ukazują instrumenty dawne: wiola, wiolon, kornet, tamburyn oraz chór. Ta piękna muzyka będzie świetnym uzupełnieniem kolędowania.

Marek Dusza
Naxos/CMD

Audio - luty 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zgodnie z zapowiedzią - druga część cyklu testów zespołów głośnikowych, a w niej pięć kolumn wolnostojących w zakresie 3600-3900 zł (za parę), konstrukcje jeszcze względnie niedrogie, a brzmienia - czasami już niezwykłe. Dla miłośników analogu test najlepszego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj