Mozart

SEONG-JIN CHO
Mozart

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Minęły trzy lata od triumfu koreańskiego pianisty Seong-Jin Cho w XVII Konkursie im. Fryderyka Chopina. Na pierwszy jego album wydany przez Deutsche Grammophon trafiły nagrania konkursowe z Filharmonii Narodowej. Natomiast drugi zawierał I Koncert fortepianowy e-moll Chopina, który w błyskotliwym stylu wykonał w finale konkursu, a także cztery Ballady.

Dzięki nagraniom do grona entuzjastów jego interpretacji dołączył cały świat. Okazuje się, że ulubionym kompozytorem Koreańczyka jest Mozart. Na kolejny album wybrał wymagający technicznie XX Koncert fortepianowy d-moll (KV 466) z 1785 r. Mozart miał 29 lat, kiedy odbyła się premiera. Fragmenty koncertu zostały wykorzystane w filmie "Amadeus" M. Formana.

Pianiście towarzyszy Chamber Orchestra of Europe pod kierunkiem Yannicka Nézeta-Séguina. To koncert bardzo efektowny, ale i bogaty w niuanse. W swojej interpretacji Seong-Jin Cho przekazał słuchaczom energię ukrytą w nutach Mozarta, tę młodzieńczą radość, którą Koreańczyk otwarcie dzieli się z publicznością. Jest przy tym uważny i skupiony, by pokazać subtelną ornamentykę dzieła. Dojrzałość pianisty słychać szczególnie wyraźnie, kiedy wykonuje sonaty Mozarta No. 3 i No. 12. Obie sprawią nam radość, tak jak niegdyś wywoływały uśmiech na twarzy Mozarta i jego słuchaczy.

Marek Dusza
Deutsche Grammophon/Universal

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj