Franz Schubert: Die Nacht

ANJA LECHNER/PABLO MARQUEZ
Franz Schubert: Die Nacht

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Sztuka nie odzwierciedla tego, co jest widoczne, a raczej uwidacznia rzeczy - powiedział sto lat temu malarz Paul Klee, czołowy przedstawiciel modernizmu. To spostrzeżenie dotyczy każdej sztuki; niezależnie, kiedy powstała.

Wrażliwy odbiorca szukający piękna doceni to, co chce nam przekazać para instrumentalistów: niemiecka wiolonczelistka Anja Lechner od wielu lat związana z ECM Records i argentyński gitarzysta Pablo Marquez. Od 2003 r. występują i nagrywają razem prezentując różnorodny repertuar przeznaczony nie tylko na ich instrumenty.

Poczesną rolę zajmują kompozycje Franza Schuberta. Jego "Die Nacht" ze zbioru pieśni "Die Winterreise" dała tytuł albumowi, którego rzeczywiście najlepiej słucha się w długie zimowe wieczory. Nagrań dokonano w Sali Lustrzanej Rezydencji Eichstatt.

Oś albumu stanowi Sonata "Arpeggione" Schuberta rozpisana na wiolonczelę i gitarę, co było częstą praktyką romantyzmu, kiedy spotkania przy muzyce były tradycją co zamożniejszych domów. To opowieść pełna dramatyzmu, ujmujących melodii, jak i ekspresyjnych akordów.

Uzupełnieniem albumu "Franz Schubert: Die Nacht" są nokturny Friedricha Burgmuellera napisane na wiolonczelę i gitarę, pokazujące wirtuozerię pary muzyków. Brzmienie wiolonczeli Anji Lechner zachwyca odcieniami nastrojów, jej bliskość wręcz onieśmiela.

Marek Dusza
ECM/Universal

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj