Telemann: Per Tromba & Corno da Caccia

ENSEMBLE EOLUS
Telemann: Per Tromba & Corno da Caccia

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Zamiłowanie możnych tego świata do wojskowych parad szło zawsze w parze ze skłonnością do polowań. Oba te wydarzenia nie mogły się obyć bez trąb tym bardziej paradnych, im wyższy rangą władca organizował imprezę.

Nie dziwota, że kompozytorzy byli namawiani, by pisać utwory na instrumenty dęte okraszające przemarsz wojsk czy też świętowanie ubicia znacznej liczby zwierząt leśnych. Szczególnie błyskotliwego wyrazu nabrała muzyka baroku chętnie wykorzystująca trąby różnego rodzaju, rogi myśliwskie, a także subtelne oboje i nisko brzmiące fagoty o efektownych długich rurach.

Grający na instrumentach z epoki baroku Ensemble Eolus osiągnął mistrzostwo w posługiwaniu się instrumentami dętymi, co prezentuje wykonując wspaniale napisane suity i koncerty Georga Philippa Telemana, stanowiące znaczną część repertuaru albumu "Per Tromba & Corno da Caccia". Chodzi dosłownie o utwory na trąby i rogi myśliwskie, ale instrumentacja jest tu znacznie bogatsza.

Bogata w ornamenty Suita F-dur została wykonana przez dwa rogi, dwa oboje i fagot. Przypisywany Telemannowi Koncert F-dur wykonują dwa rogi i fagot. Anonimowa Suita Es-dur epatuje podniosłymi frazami trąbki. Program płyty uzupełnia Koncert Es-dur Maximiliana Fiedlera. Jakież tu bogactwo alikwotów, audiofile będą zachwyceni.

Marek Dusza
Ricercare/CMD

Audio - marzec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test pięciu podstawkowych "monitorów", chociaż układowo dość prostych (dwudrożnych), został wzbogacony o wyjątkowo rozwinięte opisy konstrukcji i komentarze wyników pomiarów, odnoszące się też do wielu ogólniejszych wątków. Do tego finał testu wspaniałych, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj