BENJAMIN SCHMID & ANDREAS M. HOFMEIR Stradihumpa

Stradihumpa
Wykonanie
Nagranie

W poszukiwaniu szerzej niepraktykowanych harmonii brzmieniowych spotkali się w studio dwaj Austriacy: skrzypek Schmid i tubista Hofmeir. Tak ciekawej fuzji współczesności i klasyki, przyprawionej sowicie jazzowym animuszem, jeszcze nie było!

Obaj muzycy o bezwzględnie wirtuozerskich umiejętnościach są wykładowcami salzburskiego Mozarteum. Choć styl zaproponowanego przez nich materiału stanowi bezsprzecznie muzykę improwizowaną, to zarówno brzmienie obu instrumentalistów, jak i forma ich wypowiedzi wydaje się być silniej związana z muzyką klasyczną.

Jedynym wyjątkiem stylistycznym w zbiorze jest miniaturka "Latin Lover", w przedstawieniu której trudno odmówić muzykom typowo jazzowego swingowania. Resztę repertuaru stanowią interpretacje utworów skomponowanych współcześnie lub w XIX wieku (H. Wieniawski, A. Bazzini).

Program został właściwie utrzymany w klimacie barokowym, a w błyskotliwych interpretacjach duetu można wyczuć pokaźną dawkę humoru. Przysłuchując się akrobatycznym, acz stylowym popisom, nie sposób uwolnić się od skojarzenia, że siłą rzeczy stateczny tubista chce jakby dogonić wyjątkowo zwinnego skrzypka. "Stradihumpa" stanowiłby doskonały podkład muzyczny do animowanego filmu.

Cezary Gumiński
ACT / GiGi Distribution

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu