Stradihumpa

BENJAMIN SCHMID & ANDREAS M. HOFMEIR
Stradihumpa

Klasyka / jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

W poszukiwaniu szerzej niepraktykowanych harmonii brzmieniowych spotkali się w studio dwaj Austriacy: skrzypek Schmid i tubista Hofmeir. Tak ciekawej fuzji współczesności i klasyki, przyprawionej sowicie jazzowym animuszem, jeszcze nie było!

Obaj muzycy o bezwzględnie wirtuozerskich umiejętnościach są wykładowcami salzburskiego Mozarteum. Choć styl zaproponowanego przez nich materiału stanowi bezsprzecznie muzykę improwizowaną, to zarówno brzmienie obu instrumentalistów, jak i forma ich wypowiedzi wydaje się być silniej związana z muzyką klasyczną.

Jedynym wyjątkiem stylistycznym w zbiorze jest miniaturka "Latin Lover", w przedstawieniu której trudno odmówić muzykom typowo jazzowego swingowania. Resztę repertuaru stanowią interpretacje utworów skomponowanych współcześnie lub w XIX wieku (H. Wieniawski, A. Bazzini).

Program został właściwie utrzymany w klimacie barokowym, a w błyskotliwych interpretacjach duetu można wyczuć pokaźną dawkę humoru. Przysłuchując się akrobatycznym, acz stylowym popisom, nie sposób uwolnić się od skojarzenia, że siłą rzeczy stateczny tubista chce jakby dogonić wyjątkowo zwinnego skrzypka. "Stradihumpa" stanowiłby doskonały podkład muzyczny do animowanego filmu.

Cezary Gumiński
ACT / GiGi Distribution

Audio - marzec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test pięciu podstawkowych "monitorów", chociaż układowo dość prostych (dwudrożnych), został wzbogacony o wyjątkowo rozwinięte opisy konstrukcji i komentarze wyników pomiarów, odnoszące się też do wielu ogólniejszych wątków. Do tego finał testu wspaniałych, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj