Neujahrskonzert 2019

CHRISTIAN THIELEMANN/ WIENER PHILHARMONIKER
Neujahrskonzert 2019

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Ten najszybciej wydawany album świata miał premierę 7 stycznia. To oczywiście tradycyjny Koncert Noworoczny transmitowany w południe 1 stycznia ze Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego do 90 krajów świata.

W tym roku Wiedeńscy Filharmonicy zaprosili jednego z największych współczesnych dyrygentów niemieckich, Christiana Thielemanna, dyrektora artystycznego Staatskapelle Dresden, a także szefa Wielkanocnego Festiwalu w Salzburgu. Choć specjalizuje się w muzyce Richarda Wagnera, będąc stałym gościem Festiwali Wagnerowskich w Bayreuth, to wielokrotnie kierował już Wiener Philharmoniker, ale pierwszy raz był to Koncert Noworoczny.

Christian Thielemann zaskoczył wszystkich licznymi "premierami", utworami wykonywanymi po raz pierwszy podczas Koncertów Noworocznych. Właśnie od takiego zaczął koncert, a był to Schonfeld-Marsch, Op. 422 Carla Michale Ziehrera. Obok "żelaznych" walców, marszy i polek skomponowanych przez czterech Straussów znalazły się dwa ciekawe utwory Josefa Hellmesbergera.

W finale nie mogło zabraknąć walca "Nad pięknym modrym Dunajem" i "Marszu Radeckiego". Co najważniejsze, wykonanie wszystkich było mistrzowskie, a splendoru dodało miejsce koncertu i szykowna publiczność. Dlatego ten koncert trzeba oglądać, a potem tylko przypominać sobie słuchając CD.

Marek Dusza
Sony Classical

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj