Faure Debussy Szymanowski Chopin


Faure Debussy Szymanowski Chopin

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Niespełna rok temu do zabytkowej Siemens-Villa w Berlinie, gdzie znajduje się sala koncertowa i Studio Lankwitz, przyjechała para młodych muzyków: koreańska skrzypaczka Bomsori Kim i polski pianista Rafał Blechacz. Poznali się dwa lata wcześniej, kiedy Kim zajęła drugie miejsce w Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Pianista, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 2005 r., oglądał jej występy w TVP, a następnie wysłał jej mail z propozycją nagrania kameralnego albumu, co Kim przyjęła z wielką radością.

Na wspólnym albumie Rafał Blechacz i Bomsori Kim postanowili zagłębić się w muzykę: Debussy’ego i Szymanowskiego, a repertuar uzupełnili o dzieła Gabriela Fauré i Fryderyka Chopina. Nagranie Nokturnu cis-moll w transkrypcji na skrzypce i fortepian było marzeniem Bomsori Kim - o zagraniu muzyki Chopina na skrzypcach. I spełniło się w wielkim stylu.

Album "Faure Debussy Szymanowski Chopin" otwiera Sonata na skrzypce i fortepian A-Dur op. 13 Gabriela Faure, następnie słuchamy Sonaty g-Moll L148 Claude'a Debussy'ego, jednej z ulubionych Koreanki. Natomiast młodzieńczą Sonatę d-Moll Szymanowskiego zaproponował Blechacz. Ale to dla Nokturnu Nr 20 cis-Moll Chopina zagranego z wielkim uczuciem przez parę artystów warto kupić ten album, bowiem dla Kim to Rafał jest inkarnacją Fryderyka, to dla niego tak ujmująco zagrała.

Marek Dusza
Deutsche Grammophon/Universal

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj