Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

GIOVANNI LEGRENZI

La morte del cor penitente

La morte del cor penitente

Wykonanie

Nagranie

Szwajcarska wytwórnia Divox, słynąca z wysokiej jakości artystycznej i technicznej swoich wydawnictw, wznowiła album z oratorium Giovanniego Legrenzi "La morte del cor penitente" (Śmierć pokutującego serca). Nagrania dokonano w 1995 r. w najstarszym tyrolskim miasteczku Bressanone k. Bolzano, w tamtejszej wspaniałej barokowej katedrze z 1758 r.

Spośród ośmiu oratoriów, jakie napisał Giovanni Legrenzi, w całości przetrwały tylko trzy. Tytułowe oratorium w dwóch częściach powstało prawdopodobnie w 1671 r. w Wenecji, gdzie został później drugim kapelmistrzem katedry św. Marka. Jego styl miał duży wpływ na muzykę Vivaldiego, Scarlattiego i J.S. Bacha.

Dzieło "La morte del cor penitente" miało premierę w kościele Santa Maria della Fava. Wiadomo, że upodobał je sobie cesarz Austrii Leopold I. Dzięki temu w Wiedniu zachowało się drukowane libretto nieznanego autora. Tematem jest pokuta, która ma uratować serce grzesznika przed potępieniem.

Kompozytor zawarł w nim swoje najbardziej chwytliwe melodie, co czyni oratorium niezwykle atrakcyjnym dla współczesnych słuchaczy. Porywające wykonanie zespołu muzyki dawnej Sonatori de la Gioiosa Marca z Treviso i solistów, w tym: Mario Cecchetti - tenor (Grzesznik), Roberty Invernizzi - sopran, zasługuje na najwyższe uznanie melomanów i audiofi lów.

Marek Dusza
Divox Antiqua/CMD

GATUNKI MUZYKI