Bononcini: La decollazione di San Giovanni Battista


Bononcini: La decollazione di San Giovanni Battista

  • Wykonanie
  • Nagranie

Doskonała akustyka Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu zachęca artystów do nagrań. W tym roku aż cztery albumy zespołów nagrywających w NFM otrzymały nagrody Fryderyk 2019 w czterech kategoriach muzyki klasycznej i współczesnej.

Podwójni laureaci: Wrocławska Orkiestra Barokowa i jej dyrygent, dyrektor NFM, Andrzej Kosendiak, proponują kolejny album wykonany i nagrany w imponującym stylu przez realizatorów wytwórni CD Accord Andrzeja Sasina i Aleksandrę Nagórko. To dwupłytowy zapis oratorium "La decollazione di San Giovanni Battista" Antonia Marii Bononciniego (1677-1726) skomponowane do libretta Giovanniego Domenica Filippesciego. Historia tragicznej śmierci pierwszego świętego chrześcijan stała się kanwą oratorium napisanego przez młodszego i mniej sławnego z braci Bononcini.

Rolę Jana Chrzciciela śpiewa Ewa Marciniec (alt), rolę Herodiady knującej intrygę, mającą na celu jego uśmiercenie, wykonuje Bożena Bujnicka (sopran), Aldonie Bartnik (sopran) powierzono rolę Salomę, której taniec miał zauroczyć Heroda (aria "De la palme"), a w jego wcielił się bas Jaromir Nosek.

Oratorium wykonano po raz pierwszy w 1709 r. w kaplicy cesarza Józefa I w Wiedniu. Wiele znakomicie zaśpiewanych arii i stylowy akompaniament czynią z tego albumu kandydata do kolejnych nagród zespołu NFM.

Marek Dusza
NFM/CD Accord

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj