KEITH JARRETT

J.S. Bach: The Well Tempered Clavier, Book I

J.S. Bach: The Well Tempered Clavier, Book I

Wykonanie

Nagranie

W 1722 r. Jan Sebastian Bach napisał pierwszy tom utworów zatytułowany "Das Wohltemperierte Klavier", co znaczy "dobrze nastrojony klawesyn", a raczej "właściwie temperowany instrument klawiszowy". Sam określił ich przeznaczenie na użytek młodzieży muzycznej, chcącej się uczyć, a szczególnie dla tych, którzy już są zaawansowani w nauce.

Bachowi chodziło o strój nierównomiernie temperowany, który pozwalał grać w 24 tonacjach i osiągać różnorodne brzmienia. Zestawienie tonacji w pary pozwala uchwycić różnice pomiędzy nimi, i tak Bach podobno stroił swoje instrumenty.

W 1987 r. ukazał się studyjny album Keitha Jarretta "J.S. Bach: Das Wohltemperierte Klavier, Buch I" wywołując skrajne oceny krytyków - od entuzjazmu po zarzut, że wybitny jazzowy improwizator wykonuje klasykę jak uczeń, choć perfekcyjnie, to bez entuzjazmu.

W marcu tamtego roku w doskonałej akustycznie sali koncertowej Troy Savings Bank Music Hall w Nowym Jorku odbył się recital Jarretta, który wykonał komplet utworów ze wspomnianego dzieła. Reakcja słuchaczy była entuzjastyczna. Ta koncertowa wersja ukazała się dopiero teraz i zainteresuje zwolenników jazzowych dzieł mistrza improwizacji, jak i znawców klasyki, którzy zechcą to wykonanie porównać z nagranymi przez wybitnych pianistów-interpretatorów muzyki Bacha.

Marek Dusza
ECM New Series/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu