SCHOLA GREGORIANA SILESIENSIS Vivat Rzeczpospolita

Vivat Rzeczpospolita
Wykonanie
Nagranie

450 lat temu w refektarzu klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie podpisano Traktat Unii Lubelskiej, akt założycielski Rzeczpospolitej Obojga Narodów, państwa złożonego z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Było to drugie co do powierzchni po Carstwie Rosyjskim państwo w ówczesnej Europie, z największą liczebnością szlachty (ok. 10 proc.).

Album "Vivat Rzeczpospolita!" jest muzyczną fantazją na temat mszy św. dziękczynnej, jaka zapewne odbyła się po podpisaniu traktatu w Bazylice Relikwii Krzyża Świętego w Lublinie.  Kierownik muzyczny przedsięwzięcia Robert Pożarski odnalazł w bibliotece krakowskiego Konwentu Dominikanów propria mszalne, teksty i zapisy nutowe, które złożyły się na ten chorał dziękczynny. Jednak ułożenie poszczególnych części albumu w imponującą całość jest dziełem współczesnym. Otwiera go fanfara instrumentalna "O polskich królach" pochodząca z tabulatury klasztoru św. Ducha.

Śpiewy: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus i Agnus Dei zaczerpnięto z uroczystej, renesansowej mszy Missa Te Deum Krzysztofa Borka z połowy XVI w. Jest tu także pieśń "Wesel się polska Korono" Mikołaja z Krakowa. W tym niezwykle oryginalnym nagraniu wzięły udział zespoły: Schola Gregoriana Silesiensis, Trombastic i Chór Sarmacki im. Grzegorza Gerwazego Gorczyńskiego.

Marek Dusza
DUX

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio marzec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu