YUNDI

Piano Concertos Nos. 1 & 2

Piano Concertos Nos. 1 & 2

Wykonanie

Nagranie

W 2000 r. chiński pianista Li Yundi zdobył I nagrodę w XIV Konkursie Chopinowskim. Miał wtedy 18 lat i jest najmłodszym laureatem w historii. W Polsce jest pamiętany i lubiany, a przy tym jest znakomitym propagatorem muzyki Chopina w świecie.

W październiku 2019 r. Li Yundi został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, organizator Konkursu Chopinowskiego, zaprosił pianistę do jury XVII edycji Konkursu w 2015 roku. Zasiadł jako najmłodszy juror w jego historii.

W grudniu 2019 r. pianista podpisał wieloletni kontrakt z wytwórnią Warner Classics, a na pierwszy pod tym szyldem album trafiły dwa Koncerty Konfortepianowe Fryderyka Chopina: e-moll Op. 11 i f-moll Op. 21. Li Yundi nagrywał już I Koncert fortepianowy Chopina, natomiast II Koncert fortepianowy pojawia się na płycie po raz pierwszy. Co jest ewenementem, sam dyrygował Orkiestrą Filharmonii Narodowej od fortepianu.

Nagrań dokonano w pustej Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie w czerwcu 2017 r. Dyrygując orkiestrą i wykonując partie fortepianowe, chiński pianista odcisnął indywidualne piętno wirtuoza i wizjonera, prezentując w pełni osobistą interpretację muzyki Fryderyka Chopina. Muzyki uniwersalnej, rozumianej i wielbionej na całym świecie, a szczególnie w Azji.

Marek Dusza
Warner Classics

INNE PŁYTY AUTORA
Chopin: Ballades | Berceuse| Mazurkas
Klasyczna
Chopin: Ballades | Berceuse| Mazurkas

Pianista Yundi Li, laureat I nagrody na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina był pierwszym po 15 latach, któremu przyznano najwyższą nagrodę. Był też pierwszym Chińczykiem i najmłodszym zwycięzcą w jego historii - Yundi miał 18 lat.

GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu