ANDRIS NELSONS & WIENER PHILHARMONIKER

Neujahrskonzert 2020

Neujahrskonzert 2020

Wykonanie

Nagranie

Każdego roku 1 stycznia przed południem melomani zasiadają przed telewizorami lub przy radioodbiornikach, by wysłuchać jedynego w swoim rodzaju koncertu Wiedeńskich Filharmoników "Neujahrskonzert", który jest transmitowany z Großer Musikvereinssaal, zwanej także Złota Salą.

Nie ma tu bynajmniej pozłacanych elementów, bo takie miały tylko cesarskie budynki, ale odpowiednie oświetlenie robi wielkie wrażenie. Co najważniejsze, sala ma świetną akustykę, a Wiedeńscy Filharmonicy są jedną z najlepszych orkiestr świata. Wybierają też najlepszych dyrygentów, a należy do nich Łotysz Andris Nelsons, który dyrygował już tą orkiestrą ponad 60 razy, ale Konfortepianowe cert Noworoczny poprowadził po raz pierwszy.

Najważniejsze dysputy dotyczą repertuaru, który musi zawierać kompozycje Rodziny Straussów, ale coraz częściej dyrygenci sięgają po utwory nigdy w Nowy Rok nie wykonywane. Tym razem było ich aż dziewięć, a koncert otworzyły fanfary uwertury do operetki Carla Michaela Ziehrera "Włóczęgi".

Po raz pierwszy zabrzmiała kompozycja Beethovena, a okazją jest 250. rocznica urodzin niemieckiego kompozytora. Cztery utwory, w tym Liechtenstein Marsch, uczciły 150. rocznicę śmierci Josefa Straussa. Były aż cztery bisy, a na sam koniec nie obyło się bez walca "Nad pięknym modrym Dunajem" i Marsza Radetzkiego.

Marek Dusza
Warner Classics

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu