ENSEMBLE GIARDINO DI DELIZIE

Gems of the Polish Baroque

Gems of the Polish Baroque

Wykonanie

Nagranie

Uwielbienie dla włoskiej muzyki, które rozlało się po Europie już w epoce renesansu, a przybrało na sile w baroku, prowokowało pielgrzymki muzyków z różnych krajów do słonecznej Italii.

Dla polskich artystów, jak i wcześniej dla adeptów nauk wszelakich, był to naturalny kierunek wypraw po wiedzę. Także włoscy wirtuozi i śpiewacy byli gośćmi na polskich dworach królewskich, szczególnie za panowania wielkiego miłośnika muzyki Władysława IV. Występy polsko-włoskich zespołów były na porządku dziennym.

Mikołaj Zieleński był pierwszym polskim kompozytorem, który publikował utwory w Italii, chociaż nie potwierdzono jego podróży na południe. Niewątpliwie dotarł tam Adam Jarzębski skąd prowadziła prosta droga na dwór Zygmunta III Wazy. Razem z nim występował Marcin Mielczewski.

Obaj pisali w stylu włoskim. Z Gdańska pochodził Kaspar Foerster, który po naukach w Rzymie został śpiewakiem w kapeli królewskiej. Rezydujący w Rzymie zespół Ensemble Giardino Di Delizie złożony jest z włoskich i polskich instrumentalistek, a kierowany przez grającą na skrzypcach barokowych Ewę Annę Augustynowicz.

Na podwójnym albumie "Gems of the Polish Baroque" znajdziemy znakomite interpretacje muzyczne klejnotów polskiego baroku, niemal sto minut ujmującej pięknem muzyki, w tym słynne Koncerty Jarzębskiego: Tamburettę i Cantate Domino.

Grzegorz Dusza
Brilliant Classics/CMD

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu