LEONARD BERNSTEIN

Gershwin: Rhapsody in Blue; An American in Paris

Gershwin: Rhapsody in Blue; An American in Paris

Wykonanie

Nagranie

Legendarny kompozytor, dyrygent i pianista Leonard Bernstein (1918 – 1990) jest najbardziej znany z musicalu "West Side Story", a także z programów telewizyjnych emitowanych przez CBS od 1954 r. Zajmująco odkrywał w nich tajniki i piękno muzyki.

Swoje muzyczne życie Leonard Bernstein dzielił pomiędzy komponowanie, dyrygowanie, organizowanie życia muzycznego kilku szacownych scen, jak i dydaktykę. Był uczniem słynnych dyrygentów: Fritza Reinera i Serge Koussevitzky’ego, który zarekomendował go na zastępstwo Bruno Waltera, kiedy ten zachorował i nie mógł dyrygować w Carnegie Hall. 14 listopada 1943 r. młody dyrygent zadebiutował przed wymagającą nowojorską publicznością.

Po ciepłych recenzjach przed Bernsteinem otworzyły się sceny Broadwayu i filharmonii. Wytwórnia Columbia zaproponowała mu serię nagrań, a teraz w serii "Bernstein Century" ukazały się zremasterowane wznowienia jego najwybitniejszych interpretacji.

Na jednej płycie zebrano dwa słynne "popowe" dzieła George’a Gershwina - "Błękitna rapsodia" i "Amerykanin w Paryżu" – oraz porywającą "Grand Canyon Suite" Ferdego Grofe, utwór mało znany, a godny uwagi.

Leonard Bernstein nagrał utwory Gershwina z Columbia Symphony Orchestra w czerwcu 1959 r. Do dziś należą do najbardziej emocjonalnych wykonań, a solo fortepianowe uchodzi za wzorcowe.

Marek Dusza
Sony Classical

INNE PŁYTY AUTORA
Jazz Loves Bernstein
Jazz
Jazz Loves Bernstein

25 sierpnia minęło sto lat od urodzin genialnego kompozytora i dyrygenta Leonarda Bernsteina. Z tej okazji wielu artystów złożyło mu hołd nowymi nagraniami, a wytwórnia Decca Broadway przygotowała kompilację najciekawszych interpretacji: archiwalnych i współczesnych.

GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu