KRZYSZTOF PENDERECKI / SINFONIA JUVENTUS

Concertos Vol. 9

Concertos Vol. 9

Wykonanie

Nagranie

Po śmierci Krzysztofa Pendereckiego każde nagranie jego utworów przez orkiestry pod jego dyrekcją stało się nie tylko rarytasem fonograficznym, ale i szczególnym testamentem. Wytwórnia DUX kontynuuje serię "Concertos", prezentując wolumin IX z utworami orkiestrowymi na wiolonczelę, zarejestrowanymi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w grudniu 2019 r.

Są to więc jedne z ostatnich dzieł Maestro Pendereckiego, jakimi dyrygował. Concerto per violoncello ed orchestra no. 2 pochodzi z 1982 r. zaś Sonata per violoncello ed orchestra z 1964 r. Penderecki napisał Koncert na wiolonczelę i orkiestrę nr 2 na zamówienie Filharmonii Berlińskiej zadedykował legendarnemu Mścisławowi Rostropowiczowi.

Premierowe nagranie nagrodzono w 1988 r. statuetką Grammy dla kompozytora. Penderecki połączył w nim elementy quasi-romantyczne z licznymi efektami sonorystycznymi. Skomplikowana konstrukcja dzieła stawia wysokie wymagania przed dyrygentem, solistką - tu znakomicie wypadła Maja Bogdanović, jak i Polska Orkiestra Sinfonia Juventus im. Jerzego Semkowa złożona z młodych muzyków.

Mimo znacznych różnic w prowadzeniu narracji ośmiu części, utwór jest spójny i niezwykle dramatyczny. Solistą w awangardowej, niespokojnej Sonacie na wiolonczelę i orkiestrę jest Danjulo Ishizaka.

Marek Dusza
DUX

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu