ZALESIŃSKA & PAWLIK

Piotr Maszyński: Pieśni

Piotr Maszyński: Pieśni

Wykonanie

Nagranie

Po nagraniu dwóch albumów z pieśniami Franza Schuberta i czterech z pieśniami Stanisława Moniuszki pianistka Jolanta Pszczółkowska-Pawlik akompaniuje śpiewaczce Liliannie Zalesińskiej (mezzosopran) wykonującej pieśni Piotra Maszyńskiego.

Co godne podkreślenia, jest to światowa premiera fonograficzna. Piotr Maszyński żył w latach 1855– 1934, był absolwentem Instytutu Muzycznego w Warszawie, studiował kompozycję u Zygmunta Noskowskiego w Szwajcarii, zastępując go w roli dyrygenta chóru męskiego.

Po powrocie do Polski założył w 1886 r. Warszawskie Towarzystwo Śpiewacze Lutnia, które istnieje do dziś. Po jego śmierci wdzięczni Warszawiacy umieścili na domu, gdzie mieszkał, tablicę: "Ten, co serca Polaków pieśnią zapełnił".

Album "Piotr Maszyński: Pieśni" zawiera 22 pieśni do wierszy najwybitniejszych poetów: Adama Mickiewicza, Marii Konopnickiej, Leopolda Staffa, Adama Asnyka i tekstów mniej znanych autorów. Do pieśni "Dzwonki polne" sam napisał słowa.

W opinii śpiewaczki Lilianny Zalesińskiej, także autorki eseju w pięknie wydanym albumie, Piotr Maszyński był wrażliwy na brzmienie słów, szukał oryginalnych rozwiązań harmonicznych, dbał o linię melodyczną.

Jego utwory miały charakter salonowy, nasycone były duchem symbolizmu i Młodej Polski. Gratka dla melomana, miłośnika pięknych polskich pieśni, nie tylko Moniuszki.

Marek Dusza
DUX

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu