Sports

FUFANU
Sports

Indie rock

Nie wiem, czy pamiętacie recenzowaną przeze mnie dwa lata temu płytę "Few More Days To Go". Jarałem się nią głównie dlatego, że inspiracje tercetu z Reykiawiku sięgnęły daleko poza ambitną elektronikę czy folk, z których Wyspa Gejzerów słynie. Z każdego zakątka wspomnianego krążka wyglądał psychodeliczny Nowy Jork, zwiedzany pod wpływem pobudzających dragów. Drugie uderzenie "islandzkiego Sonic Youth" cieszy równie mocno, co debiut.

Czy coś zmienia się na krążku "Sports"? Właściwie to nie - wszystkie składowe stylu Fufanu są tu podane z równie obficie, tyle że akcent przenosi się z rocka (Sonic Youth) na psychodelę (The Velvet Undergroud). Zawarte na tym albumie kawałki wolno się rozkręcają, pędzą jednym rytmem, mają nerw i trans, który mnie osobiście przywodzi na myśl Joy Division, a może jeszcze bardziej New Order.

Posłuchajcie świetnego "Gone for More" - przecież ten numer spokojnie mógłby wylądować na "Power, Corruption & Lies". I choć brzmi ta opinia jak posądzenie o kalkę, to w praktyce oznacza moją fascynację, że w dzisiejszych czasach jacyś gówniarze na końcu świata chcą tak jeszcze grać. Z zestawu 10 kawałków chciałbym jeszcze wyróżnić "Just Me", także inspirowany Joy Division, ale przecedzony przez sito kapel z pierwszej dekady XXI wieku, że wspomnę Editors czy Interpol.

Przyczepię się za to do brzmienia (nie po raz pierwszy w przypadku Fufanu). Ja wiem, że ten brud to konwencja, której hołduje ekipa. Sęk w tym, że osoba, która kręciła gałkami sama nie do końca wiedziała, jaki efekt chciała osiągnąć. Tu uwypukla bas, gdzie indziej perkusję, jeszcze w innym miejscu: klawisze. Wokal często ginie za instrumentami i bywa niezrozumiały. Nie lubię tego.

Jednak poza mankamentami brzmieniowymi płycie "Sports" należy się wasza uwaga, a Fufanu zaproszenie na Offa czy innego Openera. Sądzę, że ta muzyka na żywo musi prezentować się rewelacyjnie.

Jurek Gibadło
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>CZESŁAW NIEMEN</span> Niemen vol. 1 vol. 2

CZESŁAW NIEMEN Niemen vol. 1 vol. 2

<span>THE CHARLATANS</span> Different Days

THE CHARLATANS Different Days

<span>SUN KIL MOON</span> Common As Light And Love Are Red Valleys Of Blood

SUN KIL MOON Common As Light And Love Are Red Valleys Of Blood

<span>BENJAMIN BOOKER</span> Witness

BENJAMIN BOOKER Witness

<span>JAMAL</span> 1994

JAMAL 1994

<span>RÓŻNI WYKONAWCY</span> Młoda Polska 2

RÓŻNI WYKONAWCY Młoda Polska 2

<span>REAL ESTATE</span> In Mind

REAL ESTATE In Mind

<span>CIGARETTES AFTER SEX</span> Cigarettes After Sex

CIGARETTES AFTER SEX Cigarettes After Sex

 

 

 
Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio