AMADOU & MARIAM

Folila

Folila

Wykonanie

Nagranie

Duet niewidomych artystów z Mali, Amadou Bagayoko i Mariam Doumbia, należy na najważniejszych eksportowych artystów Czarnego Lądu. W październiku 2001 r. był gościem Ery Jazzu w koncercie "Jazz and Soul Gala".

Na żywo zaprezentował się bardzo europejsko, nie tak ciekawie, jak można się było tego spodziewać, słuchając jego płyt. Te są doskonale wyprodukowane, a miłośnicy world music znajdą tu oryginalne brzmienia malijskiego bluesa wzbogacone o instrumenty z całej Afryki i Kuby.

Tytuł "Folila" oznacza "muzyka". Album składa się z dwóch sesji. Jedna została nagrana w Bamako z lokalnymi muzykami, druga - w Nowym Jorku z udziałem gitarzystów grupy Yeah Yeah Yeahs, członkami zespołów TV on the Radio, Antibalas i Scissor Sisters. Obie sesje zmiksował w Paryżu Marc-Antoine Moreau, zachowując charakter muzyki Amadou & Mariam z dominującym brzmieniem tradycyjnych instrumentów: sokou, kamale i dundun. Co najważniejsze, album nie nudzi się po dwóch przesłuchaniach jak większość produkcji world music, starających się zachować etniczny rdzeń. Znakomity jest finałowy temat "Cherie" z udziałem chórku.

Marek Dusza
Because / Warner

INNE PŁYTY AUTORA
Welcome To Mali
World music
Welcome To Mali
Oto prosty przepis na osiągnięcie światowej popularności w dziedzinie world music: znaleźć talent i oddać go w ręce utytułowanego producenta. Sprawdził się w przypadku Buena Vista Social Club z Ry`em Cooderem, nie mogło być inaczej, kiedy małżeństwo niewidomych śpiewaków i kompozytorów z Mali, Amadou & Mariam, wziął w opiekę Manu Chao.
GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu