CELIA CRUZ

The Absolute Collection

The Absolute Collection

Wykonanie

Nagranie

To najgorętszy album minionego lata, ale tym bardziej może przydać się na chłodne, jesienne dni. Celia Cruz, królowa salsy, najbardziej wpływowa artystka pochodząca z Kuby, prezentuje swoje największe hity.

W lipcu minęło dziesięć lat od jej śmierci, a kompilacja przypomina piosenki, które nikogo nie pozostawią obojętnym. Co poniektórzy słuchacze przypomną je sobie z młodości, a może nawet z dzieciństwa. Szczęśliwie Celia Cruz i jej mąż byli w USA, kiedy Fidel Castro zdecydował się zająć wyspę i odmówili powrotu.

Pierwszy utwór kompilacji "Yerbero Moderno" pochodzi z wydanego w 1955 r. albumu "Canta" i został zrealizowany jeszcze na Kubie z grupą La Sonora Matancera.

Ta salsa ma niesamowity czar dawnej Hawany. Wybitnym bębniarzem był Tito Puente, z którym Celia nagrała tematy z musicalu "Hair": "Aquarius" i "Let the Sun Shine In". Nie są to udane wersje, ale rytm Tito - kapitalny.

Ciekawsze jest nagranie z grupą Fania All-Star i jej twórcą Johnnym Pacheco. Za piosenkę "Ritmo En El Corazon", w której na kongach akompaniuje jej Ray Barretto, dostała nagrodę Grammy. Album "The Absolute Collection" zamyka pulsująca rytmami nowoczesna realizacja "La Negra Tiene Tumbao". Warto wyszukać teledysk to tej piosenki. Świetna jest też interpretacja przeboju "Oye Como Va" Tito Puente.

Marek Dusza
SONY MUSIC

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu