CLANNAD

Christ Church Cathedral

Christ Church Cathedral

Wykonanie

Nagranie

Śpiewający i grający klan Brennanów z Dobhar, czyli irlandzki zespół Clannad, zdobył popularność piosenkami do filmu "Harry’s Game" i serialu "Robin z Sherwood".

Grupa powstała pod koniec lat 60. W 1970 r. Clannad wygrał prestiżowy Letterkenny Folk Festival. W 1973 r. wydali debiutancki album "Clannad". Na płycie "Fuaim" (1982) dołączyła do zespołu druga, obok Maire, siostra Brennan - Eithne, znana później jako Enya.

Rok po roku Irlandczycy podbijali kolejne kraje, aż w 2008 r. dotarli do Polski na festiwal w Sopocie. Ostatnie dwa koncerty w lutym 2013 r., w warszawskim klubie Stodoła, zostały wyprzedane do ostatniego miejsca.

Kto nie dotarł na koncert, może się pocieszyć słuchając zarejestrowanego na żywo w katedrze w Dublinie albumu "Christ Church Cathedral". Jest także płyta DVD z dwiema dodatkowymi piosenkami.

Zespół wykonał największe swoje przeboje z obowiązkową wiązanką tematów z serialu "Robin z Sherwood". Idealnie zgrane w chórkach głosy sióstr Brennan i sugestywny akompaniament wujów Padraiga i Noela Dugannów zauroczą wszystkich, nie tylko fanów zespołu.

Clannad znalazł atrakcyjną, uniwersalną formułę dla tradycyjnych irlandzkich piosenek. Co ważne, ich muzyka się nie starzeje. Koncert został perfekcyjnie zrealizowany, a nagranie eksponuje dynamikę zespołu i barwy głosów.

Marek Dusza
ARC MUSIC / JAZZ SOUND

INNE PŁYTY AUTORA
The Very Best Of
World music
The Very Best Of
Rodzinny zespół Clannad to obok U2 najpopularniejszy irlandzki wykonawca w historii. Drogę do popularności otworzył grupie rozpisany na głosy utwór "Theme From Harry`s Game" z serialu telewizji BBC o konfliktach między Irlandczykami i Anglikami. Jeszcze większą popularnością cieszył się utwór "Robin" z serialu "Robin Hood".
GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu