40 anos depois

JOAO BOSCO
40 anos depois

World Music

  • Wykonanie
  • Nagranie

Czterdzieści lat później" to tytuł retrospektywnego albumu brazylijskiego, postmodernistycznego trubadura Joao Bosco. Jego pierwsze, nieco psychodeliczne nagranie "Agnus Sei" ukazało się w 1972 r. na stronie B singla Antonio Carlosa Jobima śpiewającego "Aguas de Marco".

Kiedy Jobim go posłuchał, zapytał producenta: "Chcesz złamać moją karierę? To zwiastowało wielki talent młodego artysty, który z inżyniera-geologa stał się czołowym kompozytorem i autorem piosenek w Brazylii.

Do połowy lat 80. teksty pisał mu poeta Aldir Blanc, a śpiewali je najwięksi: Elis Regina, Chico Buarque, Milton Nascimento. Dziś Joao Bosco jest ikoną Musica Popular Brasileira. Album "40 anos depois" zawiera interpretacje jego własnych piosenek, duety i utwory przyjaciół, których postanowił uhonorować.

Cechą jego twórczości jest idealna równowaga pomiędzy muzyką a słowem. Nie rozumiem, o czym śpiewa, ale jego charyzmatyczny głos jest wystarczającym magnesem, jak w "Fotografia" Jobima. Album otwiera nowa wersja "Agnus Sei" wykonana razem z wokalistą Miltonem Nascimento i gitarzystą Toninho Hortą. Są też duety z Chico Buarque i Joao Donato. Ciekawe, że większość recitali zaśpiewał solo, akompaniując sobie na gitarze. Przed nim zawsze stoi wielki, stary mikrofon wstęgowy.

Grzegorz Dusza
MPB / UNIVERSAL

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj