Mounqaliba

NATASHA ATLAS
Mounqaliba

World Music

  • Wykonanie
  • Nagranie

Urodzona w Belgii z małżeństwa Brytyjki i Araba z żydowskimi koligacjami, Natasha Atlas,  należy do czołowych przedstawicielek world music, jak i arabskiego popu. Jej albumy, a razem z najnowszym wydała ich dziewięć, zawierają motywy Bliskiego Wschodu, lecz zrealizowane na modłę zachodnioeuropejską. Dzięki temu brzmią bardzo nowocześnie, a nikt nie ma wątpliwości, skąd pochodzi wokalistka.

Chociaż Natasha Atlas jest muzułmanką, to podkreśla swoją tolerancję dla innych religii. Inspiracji do napisania repertuaru na nową płytę Natasha Atlas szukała w poematach hinduskiego autora Rabindranatha Tagore. Dodała także ballady Franćoise Hardy i Nicka Drake`a. Zwłaszcza oniryczna wersja "River Man" Drake`a śpiewana po angielsku i arabsku przypadła mi do gustu.

Rozedrgany głos Atlas nadaje muzyce spokojne falowanie - jak woda w rzece. Nowe utwory napisały dla niej Brytyjki: pianistka jazzowa Zoe Rahman i altowiolistka Jocelyn Pook. Fortepian pełni na tej płycie ważną rolę, co w muzyce arabskiej jest rzadkością. Subtelne smyczki podkreślają łagodną melodykę. Ważny album world music.

World Village /Harmonia Mundi/
CMD

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj