New Dawn - Ku Khata

NECO NOVELLAS
New Dawn - Ku Khata

World Music

  • Wykonanie
  • Nagranie

Słuchając tego albumu pierwszy raz, nie byłem pewien, skąd pochodzą artyści. Pierwszy, tytułowy utwór to wielogłosowy chór przypominający Ladysmith Black Mambazo. Drugi - zaśpiewany po portugalsku, ale z dziwnym akcentem. Brazylijczycy w Afryce? Nie, więc gdzie mówi się po portugalsku. Oczywiście w Mozambiku.

Stamtąd pochodzi Neco - lider dużego zespołu, w którym połowa to członkowie jego rodziny. Neco śpiewa w różnych mozambickich i południowoafrykańskich dialektach, co urozmaica i tak już egzotyczne brzmienie albumu. Co najważniejsze, jest kompozytorem fantastycznych tematów. Ta muzyka tętni życiem, kołysze nawet meblami w moim pokoju w takt reggae, wpada w ucho chwytliwą melodią.

Nie znałem wcześniej tego artysty, ominąłem - niestety - jego występ na ostatnim North Sea Jazz Festival. A zanim dotarł na studia muzyczne w Portugalii, a potem w Holandii, był już gwiazdą w Mozambiku. I będzie jeszcze większą, bo jego nowy album został ciepło przyjęty wszędzie, gdzie tylko się ukazał. Miłośnicy world music nie mogą go pominąć.

Marek Dusza
WORLD CONNECTION/GIGI

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj