RIM BANNA Seasons Of Violet

Seasons Of Violet
Wykonanie
Nagranie
Rim Banna jest pierwszą artystką z Palestyny, którą miałem okazję posłuchać. Urodziła się w Nazarecie, studiowała śpiew i dyrygenturę w Moskwie. Płyty nagrywa już od 1993 r., ale dopiero trzy ostatnie wydane przez norweską wytwórnię Kirkelig Kulturversted trafiły w ręce koneserów.

Wielkie wrażenie zrobiła na mnie albumem "The Mirrors of My Soul". Ten nie jest już tak dobry, ale miłośnicy ładnych melodii znajdą tu dla siebie kilka piosenek, które mogą nucić. Jest też w tej muzyce pewna doza mistycyzmu i magnetycznej egzotyki. Myślę, że w swoim kraju jest uważana za ambitną piosenkarkę pop.

Podtytuł płyty "Lovesongs from Palestine" mówi sam za siebie. Rim Banna i jej mąż Leonid Alexeienko napisali dziesięć miłosnych wyznań, które tworzą intymny nastrój albumu. Tylko jeden "A Prayer" jest oparty na hinduskiej mantrze. Banna śpiewa go razem z mnichem Siddhartha Krishna. To najbardziej intrygujące nagranie bo możemy posłuchać, jak przenikają się motywy arabskie i hinduskie. Fascynacja kulturą hinduską dała o sobie znać jeszcze w utworze "The Light Gown of Soul". Piosenkę "The Night Has Fallen Down" zadedykowała palestyńskim uchodźcom. Lagodny nastrój albumu wycisza się jeszcze bardziej w zamykającym go temacie "The Weeping of the Rose". Arabskie śpiewy zwykle szybko mi się nudzą, ale nie Rim Banna.

Marek Dusza


KIRKELIG/MULTIKULTI
GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu