AKG   Y50BT

AKG
Y50BT

Słuchawki

Trzy lata temu strzałem w dziesiątkę był model Y50. Zdobył popularność przede wszystkim wśród młodszych klientów, dla których ważna jest nie tylko jakość dźwięku i renoma marki, lecz również wygląd. Y50 były jednak konstrukcją z klasycznym kablem, a dopiero nowszy model Y50BT jest ich bezprzewodową wersją.

Za projekt słuchawek AKG Y50/Y50BT odpowiada "nasz człowiek" w AKG, pan Rafał Czaniecki. Możemy być dumni, bo słuchawki prezentują się fantastycznie, są dostępne w trzech kolorach - czarnym, srebrnym oraz niebieskim - co zaspokoi różne gusta. Y50BT są na pozór "normalne" - mają okrągłe muszle i płaski pałąk - ale wyjątkowej wyrazistości nadają im duże logo marki, wkomponowane w muszle.

Muszle zostały wykonane z tworzywa, a kluczowe dla trwałości elementy (przeguby) są metalowe. Do płaskiego pałąka zamocowano za pomocą obrotowego trzpienia zaokrąglone ramię podtrzymujące muszle. Kształt i wielkość poduszek (wykonanych ze skóropodobnego materiału) kwalifikuje Y50BT jako słuchawki nauszne.

Mechanizm regulacyjny pozwala obrócić muszle o 90 stopni, czyli tym samym możliwe jest złożenie słuchawek i wsunięcie ich do miękkiego woreczka (w komplecie). Regulacja wielkości pałąka jest typowa dla AKG; zakładając słuchawki na głowę i rozginając przy tym pałąk, powodujemy zablokowanie mechanizmu.

Składanie słuchawek odbywa się poprzez obrócenie i dosunięcie muszli do pałąka, dzięki czemu Y50BT zajmują niewiele miejsca.

Składanie słuchawek odbywa się poprzez obrócenie i dosunięcie muszli do pałąka, dzięki czemu Y50BT zajmują niewiele miejsca.

Na zewnętrznej krawędzi jednej z muszli zainstalowano komplet przycisków do sterowania odtwarzaniem oraz regulacji głośności. Przyciski mają niewielką średnicę i mały skok, a znajdują się w takim miejscu, że ich obsługa jest nieco utrudniona. Wbudowany mikrofon pozwala prowadzić rozmowy telefoniczne.

Z materiałów dystrybutora dowiedziałem się o dodawanym do AKG Y50BT "kablu obejściowym", który zapewnia działanie wtedy, gdy wbudowany akumulator się wyczerpie. Ów kabel "obchodzi" więc transmisję bezprzewodową, ma okrągłe wtyki typu jack i przesyła sygnał analogowy. Z radością jednak donoszę, że obejdzie się zazwyczaj i bez tego, gdyż akumulator w Y50BT pozwala aż na 20 godzin ciągłej pracy i w trakcie dwóch tygodni, kiedy miałem do dyspozycji Y50BT, nie udało mi się go rozładować.

Wprawdzie nie mierzyłem czasu stoperem, ale nie zdziwiłbym się, gdyby w rzeczywistości wyniki były jeszcze lepsze. Oczywiście rozładowanie nie oznacza ostatecznego końca bezprzewodowej przygody - do ładowania służy port micro-USB. Wewnątrz muszli znajdują się przetworniki o relatywnie dużej (jak na wielkość słuchawek) 40-mm średnicy.

Odsłuch

Jeszcze nie spotkałem słuchawek AKG, bez względu na ich cenę, które wychodziłyby poza pewne granice przyzwoitości w "uatrakcyjnianiu" brzmienia, kierowanego przecież bardzo często do młodych słuchaczy, oczekujących specjalnych emocji. Nie spotkałem nawet takich, które oddalałyby się od tonalnej neutralności bardziej niż na krok. Jednocześnie fi rma znalazła też sposób na ucieczkę od nudy, a nawet na zabłyśnięcie, a takie połączenie w słuchawkach poniżej 1000 zł to już wyczyn.

AKG Y50BT grają bardzo żywo, dynamicznie i detalicznie. Ten jeden dopuszczalny krok zmierza ku lekkiemu rozjaśnieniu, brzmienie jest swobodne i otwarte, nie brakuje podstawowej siły basowych uderzeń, jednak niskie tony nie są masywne i nie ocieplają całości.

W miękkim woreczku zmieszczą się słuchawki i drobne akcesoria, np. przewód do ładowania.

W miękkim woreczku zmieszczą się słuchawki i drobne akcesoria, np. przewód do ładowania.

W głośnym otoczeniu, np. hałasie ulicznym, brzmienie AKG Y50BT sprawia wrażenie szczupłego, ale przecież mamy do dyspozycji cały arsenał korektorów DSP zaszytych w urządzeniach mobilnych. Nawet bez tłukącego basu Y50BT świetnie radzą sobie z rytmem. JBL Everest 700BT gra poważniej, z większą siłą i autorytetem, ale wigor jest po stronie AKG. Potrafią "przytrzymać" słuchacza, a także inspirować go do kolejnych sesji. Mając pod ręką kilka modeli słuchawek, najczęściej sięgałem właśnie po Y50BT, jest bowiem w nich coś jeszcze - nawet przy długich odsłuchach są wygodne, nie męczą brzmieniem ani nie uciskają.

Bardzo dobre wyważenie wszystkich cech, zarówno funkcjonalnych, jak i brzmieniowych, przy bardzo umiarkowanej cenie. Nie ma słuchawek "dla każdego", ale te są na pewno dla większości.

Radosław Łabanowski

Parametry

AKG Y50BT

  • Typ Zamknięte
  • Poduszka Nauszne
  • Masa 191

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Przebojowy, radosny styl, zwłaszcza w wersji niebieskiej (dostępne też czarna i srebrna); okrągłe muszle z dużymi, 40-mm przetwornikami.
  • Funkcjonalność: Składają się (na płasko) do niewielkich rozmiarów, w komplecie miękkie etui. Dość lekkie i wygodne, długi czas pracy w trybie bezprzewodowym, analogowe wejście mini-jack. Przyciski sterujące w niezbyt fortunnym miejscu.
  • Brzmienie: Połączenie zrównoważenia, żywości i rytmu. Bas raczej szczupły, ale cały obraz nieprzejaskrawiony, dźwięczne i otwarte.
NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...