Czy wąska obudowa kolumny jest akustycznie najkorzystniejsza?

Czy wąska obudowa kolumny jest akustycznie najkorzystniejsza?

Audio, zespoły głośnikowe

Wąska obudowa, dominująca we współczesnych zespołach głośnikowych, zdobył wielką popularność jako połączenie nowoczesnego, miłego dla oka i funkcjonalnego kształtu z możliwościami współczesnych przetworników i zaletami akustycznymi.

Dzięki umiarkowanej szerokości przedniej ścianki, może nastąpić lepsze rozproszenie fal; fale znacznie dłuższe od wymiarów przeszkody (tutaj "przeszkodą" jest przednia ścianka) uginają się i opływają ją; fal krótsze nie są do tego zdolne. Jednak nawet relatywnie bardzo wąska obudowa nie zapewni opływania jej przez fale całego pasma akustycznego (fala 20kHz ma długość 1,7 cm).

Im węższa obudowa, tym wyżej położona częstotliwość określająca zmianę między dookólną charakterystyką promieniowani, a promieniowaniem skierowanym głównie w stronę słuchacza. Przy obudowach wąskich, o szerokości kilkunastu centymetrów, zmiana ta następuje w środku pasma, co samo w sobie wcale nie jest zaletą, nawet jeśli szersze rozpraszanie uznajemy za korzystne; co więcej, dookólne rozpraszanie zakresu kilkuset Hz powoduje spadek ciśnienia w tym zakresie na osi głównej, charakterystyka przetwarzania ma tu często osłabienie.

Staromodna, szeroka obudowa wcale nie jest zła pod względem akustycznym - ale nikt dzisiaj nie chce takich kolumn stawiać w elegancko urządzonym salonie. A szkoda...

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Zobacz także
Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj