Czy wąska obudowa kolumny jest akustycznie najkorzystniejsza?

Audio, zespoły głośnikowe

Wąska obudowa, dominująca we współczesnych zespołach głośnikowych, zdobyła wielką popularność jako połączenie nowoczesnego, miłego dla oka i funkcjonalnego kształtu z możliwościami współczesnych przetworników i zaletami akustycznymi.

Dzięki umiarkowanej szerokości przedniej ścianki, może nastąpić lepsze rozproszenie fal; fale znacznie dłuższe od wymiarów przeszkody (tutaj "przeszkodą" jest przednia ścianka) uginają się i opływają ją; fal krótsze nie są do tego zdolne. Jednak nawet relatywnie bardzo wąska obudowa nie zapewni opływania jej przez fale całego pasma akustycznego (fala 20 kHz ma długość 1,7 cm).

Im węższa obudowa, tym wyżej położona częstotliwość określająca zmianę między dookólną charakterystyką promieniowani, a promieniowaniem skierowanym głównie w stronę słuchacza. Przy obudowach wąskich, o szerokości kilkunastu centymetrów, zmiana ta następuje w środku pasma, co samo w sobie wcale nie jest zaletą, nawet jeśli szersze rozpraszanie uznajemy za korzystne; co więcej, dookólne rozpraszanie zakresu kilkuset Hz powoduje spadek ciśnienia w tym zakresie na osi głównej, charakterystyka przetwarzania ma tu często osłabienie.

Staromodna, szeroka obudowa wcale nie jest zła pod względem akustycznym - ale nikt dzisiaj nie chce takich kolumn stawiać w elegancko urządzonym salonie. A szkoda...

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu