Czym są aktywne kolumny głośnikowe?

Audio, zespoły głośnikowe

Aktywne zespoły głośnikowe to kolumny głośnikowe zintegrowane ze wzmacniaczami - nie wymagają więc podłączenia do zewnętrznego wzmacniacza mocy, ale do przedwzmacniacza (ewentualnie nowoczesnych źródeł dźwięku).

Rozwiązanie to znane jest od dawna, stosowane szeroko w sprzęcie profesjonalnym (studia, nagłośnienie), ale dopiero ostatnio nabiera większego znaczenia na rynku sprzętu konsumenckiego, wraz z wygodą, jakie przynosi bezprzewodowa transmisja sygnału cyfrowego do kolumn głośnikowych, możliwa tylko wraz z zespołami aktywnymi (kolumny pasywne odbierają analogowy sygnały wysokiej mocy, którego w praktyce nie można przesyłać bezprzewodowo).

Niezależnie od tej nowinki systemy aktywne mają wiele zalet i przewag nad konwencjonalnym połączeniem kolumn pasywnych i zewnętrznego wzmacniacza.

Zintegrowane wzmacniacze są dopasowane do poszczególnych "dróg" układu wielodrożnego, podział pasma następuje zwykle przed wzmocnieniem, co ułatwia ustalenie optymalnych charakterystyk poszczególnych sekcji (chociaż niektórzy konstruktorzy preferują zachowanie tradycyjnych, pasywnych zwrotnic).

W sekcji głośnikowej konstrukcje aktywne przypominają pasywne i wykazują podobne zróżnicowanie stosowanych rozwiązań (głośników, obudów).

Na zdjęciu: Kolumny aktywne, zdobywcy nagrody EISA 2021/2022, System Audio Legend 40.2 Silverback 

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio luty 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu