Co to jest serwer muzyczny?

Co to jest serwer muzyczny?

Instalacja AV

Mówiąc najprościej to krzyżówka wielopłytowego odtwarzacza-zmieniacza z komputerem. Serwer muzyczny to odtwarzacz CD, w którym znajduje się również twardy dysk. Po włożeniu płyty urządzenie zapisuje muzykę na HDD w formacie wybranym przez użytkownika, najczęściej w MP3.

Korzystając ze średniego stopnia kompresji MP3, na dysku 160 GB można nagrać ok. 3000 płyt, a dostępne są już serwery z HDD 1TB. Ważnymi elementami serwera są modem internetowy i karta sieciowa oraz odpowiednie oprogramowanie (większość serwerów dostępnych obecnie na rynku używa software'u firmy Xiva).

Urządzenie potrafi połączyć się z serwisem internetowym Gracenote, pobrać i zapisać informacje o zarejestrowanych płytach. Wyjście wizyjne pozwala serwerowi na pokazanie całej zawartości dysku, użytkownik może sortować muzykę na wiele sposobów.

Serwer muzyczny może mieć kilka wyjść analogowych i cyfrowych, które pozwalają słuchać jednocześnie kilku różnych nagrań. Dzięki temu serwer jest idealnym rozwiązaniem do systemu multiroom. Ceny serwerów rozciągają się od 5 do 30 tysięcy złotych.

Na zdjęciu serwer muzyczny Cocktail Audio X30

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj