Czy serwer jako główne źródło dźwięku i obrazu może zagwarantować najwyższą jakość sygnału?

Czy serwer jako główne źródło dźwięku i obrazu może zagwarantować najwyższą jakość sygnału?

Instalacja AV

Teoretycznie tak. Podobnie jak klasyczny odtwarzacz, serwer zależy od trzech głównych elementów: nagrania, źródła oraz przetwornika. W przypadku serwera nagrania mogą być znacząco lepsze niż dotychczas, ponieważ już teraz oferowane są z rozdzielczością 24 bity i częstotliwością próbkowania aż do 192 kHz.

W praktyce są to więc cyfrowe kopie taśmy-matki. Źródłem sygnału jest z kolei dysk twardy. W niektórych kręgach mówi się, że gwarantuje on znacznie lepszy sygnał niż nawet najlepsze klasyczne napędy CD i DVD. Jest to w dużej mierze prawda, jednak problemem pozostają wciąż systemy przesyłu sygnału do następnego modułu - przetwornika C/A.

W przypadku wizji sekcję tę można pominąć i wyprowadzić sygnał w postaci cyfrowej łączem HDMI. Jak widać, serwery to w dużej mierze specjalizowane komputery. Związane są z tym problemy typowe dla tego typu urządzeń, tj. wysoki szum wysokoczęstotliwościowy układów DSP oraz zależność od dobrego oprogramowania.

Na zdjęciu serwer muzyczny serwer muzyczny Olive O6HD

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj